Eser Ceran Erdi’den Lauren Marino Çevirisi…

Ünlü Kadın Yazarların Ölümsüz Eserlerine Hayat Veren Mekanlar…

Lauren Marino
Çeviri: Eser Ceran Erdi

‘Bir kadın her ne kadar idealist olsa da birçoğu için rahatsız edilmeden çalışabileceği sessiz bir yer bulmak zordur.’ Virginia Woolf, Kendine Ait Bir Oda(”A Room of One’s Own) adlı eserinde bu konudaki düşüncelerini açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu kitaptaki denemeler 1928 de iki ayrı üniversitede Kadınlar ve Kurgu üzerine yazılmış derslerini içeriyordu. Woolf ’ un görüşüne göre, bir kadın kurgu üzerine yazmak istiyorsa kendine ait parası ve bir odası olmalıydı.

Virgina Woolf ve diğer kadın yazarlar yazı yazabilecekleri kendi ortamlarını nasıl yaratmışlardı? Gelin hep birlikte göz atalım.

Virginia ve Leonard Woolf, Sussex te bir çiftlik evi satın aldıklarında Virgina Woolf evin bahçesindeki ahşap depoyu kendi yazı yazma ortamına çevirdi. Yaz aylarında geniş pencerelerden süzülen aydınlık yaz güneşi göz kamaştırıcı manzara ile birleşirdi. Ne yazık ki kış aylarında burası o kadar soğuk olurdu ki bir kalem bile zor tutulurdu bu yüzden soğuk kış aylarında ana eve geçmek zorunda kalırdı. Virginia Woolf “Bayan Dalloway” dahil tüm deneme, görüş ve yazışmalarını burada yazmıştı buna kendi intihar notu da dahil.

Toni Morrison’un kanepesi

Çok çalışkan bir kitap editörü ve iki çocuklu dul bir anne olarak Morrison her sabah erkenden kalkar ve işine gitmeden önce yazılarını yazardı. Bu resimde Morrison’un 1970’ li yıllarda sabahın erken saatlerinde yazılarını yazdığı oturma odası ve kanepesi yer almaktadır.

Jane Austein’in minik masası

Jane Austen, evi Chawton Cottage da yer alan bu ufacık ceviz masada kariyerinin en iyi eserleri “Aşk ve Mantık (Sense and Sensibility)  ve Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice)” dahil olmak üzere pek çok eserini yazmıştır. Evdeki diğer kadınlar ev ve bahçe işlerini üstlenerek Jane Austen’e yazmak için ihtiyacı olan ortamı sağlamışlardır. Bunun neticesinde de bir gün dünyaca tanınacak ve sevilecek eserlerini yazabilmiştir

Maya Angelou’nun Otel Odası

Angelou yaşadığı her şehirde bir otel odası tutardı. Bu odalarda asla uyumaz, bir şişe şarap, incil, kül tablası ve sözlük eşliğinde yatağa uzanır ve yazılarını yazardı. Otel odasında olmadığı zamanlar normal insanlar gibi yaşar ve her akşam yeniden otel odasına döner, yatağına uzanır ve o sabah yazdıklarını okurdu.. 

Charlotte Bronte’ nin Salonu

Kırımızı döşemeli mobilyalar, kitaplar, yanan şömine Haworth Parsonage evinde yer alan bu odaya sıcak bir hava verirdi ama aynı zamanda bu yer yaratıcılığın, tutkunun, melankoli ve kaybetmenin de olduğu bir yerdi.  Carlotte’un portresi onun başarılarından sonra yayıncısı tarafından kendisine bu salonda armağan edilmişti. Burada üç kız kardeş büyük yemek masasında yazılarını yazar ve odayı turlayarak yazdıklarını tartışırlardı. Söylentilere göre Emily Bronte bu odadaki kanepede yürüyemeyecek kadar bitap düşerek ölmüştü. Diğer kız kardeşi Anne de bu odada ölmüştü ve oda tamamen Charlotte’un kullanımına kalmıştı. Burada kız kardeşlerinin yazdıklarını düzenlem,i ve Bayan Gaskell ile tanışıp kendi biografisi hakkında yine bu salonda konuşmuştu.

J.K Rowling’in Cafe’si J.K Rowling refah içerisinde yaşayan yeni bir anneyken Edinbugh’da ki Elephant Cafe’de Harry Potter kitaplarını bebeği uykuda olduğu zamanlarda yazmaya başladı. Seride yer alan son kitabını ise sürekli dikkatinin dağılmasına neden olan bir ortam yüzünden yarım bıraktı. Edingbugh da yer alan Balmoral Oteline yerleşti ve verimli geçen bir günün ardından bir ay boyunca buraya yerleşerek son kitabı bitirebildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ