Makamların Efendisi…

Emel Koşar

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.

Türk müziğinin duayenlerinden Erol Sayan, güfte ve besteleriyle adını Türk sanat müziği tarihine altın harflerle yazdırdı. Bize ait sesi makamlarla/ilhamla şekillendiren Erol Sayan, ilmini yeteneğiyle harmanlayan bir tambur ustası ve bestekâr.  

Erol Sayan, şiirin “lisan bestesi” ve “dil musikisi”, mısraın da “bir mûsıkî cümlesi” (Yahya Kemal, “Şiir Okumaya Dâir”, Edebiyata Dair, İstanbul Fetih Cemiyeti, İstanbul 1997, s. 4-9.) olduğunu söyleyen Yahya Kemal’in görüşlerini destekleyerek “Geçsin Günler, Haftalar” (Enis Behiç Koryürek’in “Hâtıra” adlı şiirini Rast makamında bestelemiştir.) gibi bazı bestelerinde şiirle müziği buluşturdu.

Türk musikisi devlet konservatuvarlarında ve özel kurumlarda verilen eğitim bu alanda ses/çalgı sanatçılarının, bestekârların yetişmesini ve çalgı yapımının yeni nesillere aktarılmasını sağlıyor. Erol Sayan; İTÜ ve ODTÜ’de verdiği dersler, kurduğu korolar ve Türk müziği üzerine çalışmalarıyla bu alanda değerli bir hoca.

Ancak özellikle 2000’lerden itibaren Türk sanat müziğine ve Halk müziğine ilginin giderek azaldığını pop müziğin öne çıktığını gördük. Sayıları giderek artan özel televizyon ve radyo kanalları popüler müzikle yetişen, kendi kültüründen kopuk nesilleri doğurdu. Günümüzde ise YouTube’taki videolar ve TRT arşivi geçmişten bugüne Türk sanat müziğinin ürünlerini izleyicilerle/dinleyicilerle buluşturuyor.

TRT’nin radyo ve televizyon kanallarındaki programlar, belediyelere, bazı kurumlara bağlı korolar ve özel musiki toplulukları sayesinde Türk sanat müziği yeni nesillere aktarılmaya devam ediyor. Eskisi kadar ilgi görmese de Türk sanat müziğinin gönlümüzdeki yeri ayrı.

Zamanın döngüsünü kırarcasına ve kaderin oyununu bozarcasına bir eda ile geçmişi bugünle kucaklayan bestekâr Erol Sayan, yukarıda söz ettiğim Türk sanat müziği programlarının başlıca konuklarından biri.

Işığın Nefesi (Artshop Yayınları, İstanbul 2019) kitabımdaki “Rast” adlı şiirime Erol Sayan’ın Rast makamındaki “Yoksun Diye Bahçemde Çiçekler Açmıyor Bak” bestesi esin kaynağı oldu: “her bahar ve her çiçek/şiirime taşır rüzgârın kanatlarını” (s. 30)

Erol Sayan, Türk sanat müziğinin son büyük bestekârlarından biri. Yüzlerce bestesi, kitapları ve yetiştirdiği öğrencilerle ruhumuzu beslemeye/şenlendirmeye devam ediyor: “Ömrümüzün Baharı Birlikte Geçsin”

YAZARIN SON YAZILARI
Şiir Serüveni - 23 Aralık 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ