“Nerkiz’in Bahçeleri” IAAF’ta…

17-20 Kasım 2022 tarihlerinde Harbiye Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan IAAF 3. İstanbul Sanat ve Antika Fuarı’nda, ressam NERKİZ AKÇURA, bahçe kültürümüze dair yaptığı çalışmalarıyla yer alıyor.

“…Gezelim bahçe bağları,… hoş geçirelim çağları” (Daimi)

Akçura, bahçelerde geçirdiğimiz zamanların renkli, coşkulu ve eğlenceli yanlarını betimleyerek doğal yaşamın insan hayatında, mutluluğunda ve sağlığında ne kadar önemli bir rol oynadığının altını çizen işleriyle fuarda izleyicisi ile buluşuyor.

Bahçe kültürü, geçmişten günümüze toplumların doğayı algılayışlarının bir yansıması olmuştur. Tarihsel süreç içerisinde genel hatlarıyla batıda seyretmek, doğu toplumlarında ise içinde yaşamak fikri ile gelişmiştir. Akçura tablolarında ekseriyetle Türk bahçe kültürünün izlerini yansıtmaya çalışmıştır; Meyve ağaçları ve çiçeklerle süslenmiş, sosyal etkinlikler için çimenli boş alanlar, gölge veren ağaçlar doğal düzene uyumlu bir şekilde tasarlanmıştır.

Yaşamımızın geleneksek mekânlarından olan bahçelerimiz hala çokça tercih ediliyor. Kent yaşamında, doğaya özlem yoğun bir şekilde hissedilmekte, vakit buldukça yeşil alanlara kaçanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Arkadaşlarla buluşup sohbet etmenin ya da doğayla baş başa dinlenmenin, spor ve oyun alanları olarak ya da müzikli danslı eğlenceli organizasyonların vazgeçilmezi bahçeler…
   
Eski ile yeniyi bir araya getiren IAAF 3.Sanat ve Antika Fuarı ile Nerkiz Akçura’nın minyatür sanatından çağdaş yorumlarına giden çizgisi örtüşürken, sanatçı çalışmalarıyla geleneksel bahçe kültürümüze bugünün penceresinden bir bakış sunmakta, doğanın renk ve kokusunu oradaymışçasına izleyicisine hissettirmektedir. 
17-20 Kasım 2022 – İstanbul Sanat ve Antika Fuarı (IAAF – Istanbul Art & Antique Fair)
Lütfi Kırdar Kongre Merkezi – Stand: L19/S1B

NERKİZ  AKÇURA Hakkında;
  Çin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Geleneksel Türk Süsleme Sanatı dalındaki eğitimine Prof.Dr. Süheyl Ünver’den ders alarak başladı. Daha sonra ressam Ahmet Yakupoğlu’dan da etkilenerek minyatürün yanı sıra çağdaş resme yöneldi. 1991 yılında Eskişehir Yunus Emre Vakfı’nın organize ettiği “Yunus Emre Sergi Yılı” yarışmasında ödül aldı. 2001 yılından beri naif empresyonist üslupta çalışan birçok sanatçıyla atölye çalışmalarında bulundu. Çeşitli bilimsel makaleleri tamamlayan eserleri ile akademik yayınlarda yer aldı.  “Minyatürlerle Atatürk Evleri”  projesinde,  eserleri valilikler tarafından Anadolu’nun birçok ilinde sergilendikten sonra Anıtkabir’e teslim edildi ve bu çalışma kitap halinde yayınlandı. 1999 yılından beri Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Caferağa Medresesi’nde Minyatür eğitimi vermekte olan Akçura,  aynı zamanda kendi İstanbul’daki atölyesinde empresyonist ve modern resim çalışmalarına devam ediyor. Birçok ödüle layık görülen sanatçının eserleri müze ve koleksiyonlarda yer almaktadır. www.nerkizakcura.com    Ödülleri;  2017  “Art Turkey” sergisinde 1.lik ödülü / 2016  “Art Turkey Japan”  “İstanbul’da Zaman” adlı eseri 82’si Türk 26’sı Japon sanatçı toplam 128 eser arasından, binden fazla izleyici halk jürisi tarafından en beğenilen eser seçildi ve NittotenV  1.lik ödülü aldı, Machida Grafik Sanatlar Müzesi Tokyo / 1991 Eskişehir Yunus Emre Vakfı “Yunus Emre Sergi Yılı” yarışmasında, Sergileme.

Bilgi İçin:  Marjin:PR İletişim, Handan Terzioğlu – 0532 626 63 35 , handan@marjinpr.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ