6 Numaralı Kompartıman – Hytti nro 6

Ayşe Özgür Aydoğan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

Finlandiyalı yönetmen Juho Kuosmanen’in uzun metraj filmi 6 Numaralı Kompartıman, pek fazla ortak noktası olmayan iki yabancının bir trende yaptıkları yolculuğu anlatıyor. Yönetmen, senaryosunu Estonyalı senaristler Andris Feldmanis ve Livia Ulman’la birlikte kaleme aldığı bu yol filmi  (Hytti Nro 6, 2021)  Kuosmanen’in  ikinci uzun metrajı, 74. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü Asghar Farhadi’nin Kahraman’ıyla (Ghahreman, 2021) paylaştı. Kuosmanen, daha önce de Olli Maki’nin En Mutlu Günü’nde  (Hymyilevä Mies, 2016) filmi ile 69. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış ödülünü kazanmıştı.

6 Numaralı Kompartıman filmi genç bir arkeolag olan Fin öğrenci Laura’nın, İrina adlı entellüktüel bir Profesör ile beraber olduğu bir ev partisinde başlıyor. Moskova’da bohem bir hayat yaşayan entelektüel İrina’ya ve onun yaşantısına hayran olan Laura’nın bilgi birikimi ve olanakları İrina’ya göre yetersiz. İrina’ya aşık olan Laura’nın hikayesinde bu aşk tek taraflı gibi görünüyor. Sevgilisinden beklediği ilgiyi göremeyen Laura, geçmişe doğru bir yolculuğa çıkmaya karar veriyor. Başlangıçta İrina ile çıkmayı planladıkları bu yolculuğa Profesör’ün vazgeçmesi neticesinde tek başına çıkmaya karar veriyor. Moskova’dan Kuzey Kutbuna doğru gri ve hüzünlü bir yolculuk başlıyor..

İkinci sınıf bir kompartımanda, sıklıkla içki içen ve Laura’nın ilgisini çekebilecek özelliklerden hiçbirine sahip olmayan maden işçisi Vadim ile aynı küçük alanı paylaşmak zorunda kalan genç kadın, başlangıçta bu genç adamla hiçbir ortak yanının olmadığını düşünüyor. Bir an için trenden inip geri dönmeyi bile düşünen Laura, Rusya’nın kuzeyine bulunan Murmansk’ taki gizemli petroglifleri görmeyi çok istediğinden bu duruma katlanmaya karar veriyor ve sonuçta yola devam kararı veriyor. Ancak Laura’nın, İrina’nın yanında hissettiği yalnızlık ve yetersizlik duygusu trende, sevgisiline karşı duyduğu özlem ve yalnızlık duygusu ile yer değiştiriyor. Her durumda tam olarak yerini bulamayan genç kadın Vadim ile fazla iletişim kurmuyor.

Filmin ikinci yarısına doğru ikili çok da farklı olmadıklarını görmeye başlıyorlar. Vadim’i kartopu oynarken izleyen Laura, genç adamın çocuksu doğasından ve şeffaflığından etkilenmeye başlıyor. Bu noktadan itibaren film daha ilgi çekici bir hale geliyor. Filmde karakterler çok romantik anlar yaşamıyorlar yönetmen romantik bir aşk hikayesinden ziyade ikilinin birbirlerini ve kendilerini keşfetmelerine odaklanıyor. Trendeki Yabancı (Strangers on a Train, 1951) ve Gün Doğmadan (Before Sunrise, 1995) gibi bir çırpıda akla gelen klasikleşmiş örneklerden farklı olarak Kuosmanen, tren yolculuğu denince akıllarda canlanan “romantik aşk hikâyesi”ni takip etmiyor. Bu anlamda Kuosmanen’in farklı ve kendine has bir stili olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz.

6 Numaralı Kompartıman filminde sıklıkla dinlediğimiz “Voyage Voyage”  90’lı yıllara damgasını vurmuş bir şarkı. Şarkıyı duyduğumuz an 90’larda olduğumuz hissediyoruz.

Başarılı oyunculuklarıyla, müziğiyle, sinematografisiyle ve kurgusuyla duygu yüklü ve izlenmeye değer bir film 6 Numaralı Kompartıman .

Yönetmen: Juho Kuosmanen

Senarist : Juho Kuosmanen, Andris Feldmanis

Oyuncular: Seidi Haarla, Yuriy Borisov, Dinara Drukarova

Tür: Dram

Vizyon Tarihi: 28 Ekim 2021

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ