Maraşantiya Şiir Dergisi’nin 3.sayısı çıktı

Maraşantiya Dergisi’nin

İ. Ekrem Keleşoğlu’nun hazırladığı “Sonsuz Boşluğun Şiiri Postmodernizm” yazısını ilgiyle okuyacağınıza inanıyoruz. Maraşantiya dergimizin içeriğini belirlerken söyleşi, şiir ve şiire dair yazı yayınlamayı planladık. Henüz üçüncü sayımız olmasına rağmen şunu fark ettim. Şiir üzerine yazan çok az şair var. Bunun anlamı, şairlerin, şiire dair düşünmediği olamaz. Şiir, şairin farkındalık ve duyarlılıkla dışa bakım sürecinden oluşan estetik ve sanatsal değer diyebiliriz yalın bir anlatımla. Bu sürecin içerisinde düşünceyi de barındırıyor olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şairin şiiri elbette önemli bir veridir şiirine dair. Ancak düşüncem, şairin en azından şiir yolculuğuna ve poetikasına dair kendini ifade etmesi gerektiğidir. Burada kastım şiir eleştirisi değil. Bu boşluk şiir dâhil edebiyat türlerinde uzun süredir yaşanıyor. Bunun nedenleri de ayrıca tartışılmalı düşüncesindeyim. Maraşantiya emekçileri adına dostlukla.

Fatma Hatun ESEN

Özür ve Düzelti:

2. sayımızda, Ersin KARTAL’ın ismi “İçindekiler” sayfamızda dizgi hatası sonucu yazılmamıştır. Kendisinden ve okuyucularımızdan özür dileriz.

Derginin üçüncü sayısında şiirleriyle; Adnan Gerger, Aytekin Karaçoban, Hakan R.Temiz, Mehmet Rüzgâr, Önder Çolakoğlu, Pelin Pürgen, Zeki Kırhan, Furkan Dilekçi ve Deniz Ayfer Tüzün yer alıyor. Samuel Taylor Coleridge şiirlerini Volkan Hacıoğlu çevirdi. Hatice Tarkan Doğanay’ın Mustafa Köz ile yapmış olduğu söyleşiyi keyifle okuyacaksınız. Üzeyir Karahasanoğlu, Nedim Sarıkaya, İ.Ekrem Keleşoğlu, Fatma Hatun Esen ve Celal Karaca yazılarıyla bu sayıya misafir oldular.

Dergi mail adresi: marasantiyadergi@gmail.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ