Orontes 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’nde Sanat Emek Ödülü Sabit Kemal Bayıldıran’ın Oldu…

Orontes 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’nde Sanat Emek Ödülü sahibini buldu. Çukurova coğrafyasının sanat dünyasına armağan ettiği değerli eleştirmen Sabit Kemal Bayıldıran Sanat Emek Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu. Ödül hakkında Festival Komitesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Sabit Kemal Bayıldıran bir eğitimci olarak değerli katkılar sunup edebiyat tarihinde yerini alan öğrenciler yetiştirmiştir. Ama bunun ötesinde Bayıldıran, bir edebiyatçı olarak Türk edebiyat tarihinin bir dönemine ışık tutmaya çalışmış değerli bir eleştirmen. Sabit Kemal Bayıldıran’dan edebiyat tarihine dair pek çok ayrıntıyı öğrenmeye devam ediyoruz. Türk edebiyatına katkılarından dolayı kendisine teşekkür ederiz.”

Sabit Kemal Bayıldıran:

Tarım işçisi bir ailenin çocuğu olarak 4.3.1944’te Adana’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini aynı kentte tamamladı. 1964’te İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü’nün Edebiyat Bölümüne girdi. Burayı bitirdikten sonra Aksaray Lisesi Türkçe öğretmenliğine atandı. Adana, Bursa ve Balıkesir’de çeşitli okullarda Türkçe ve edebiyat öğretmenliklerinde bulundu. 12 Eylül sonrası 1402 sayılı yasayla öğretmenlik mesleğinden uzaklaştırıldı. On üç yıl pazarlamacılık yaptı. Emekli olunca özel okulda ve dershanelerde öğretmenliğe döndü.

İlk yazası “Cemal Süreya’nın ‘Ülke’si” 1967’de Yordam dergisinde yayımlandı. Varlık, Türk  Dili, Dönemeç, Yazko, Birikim, Soyut, Türkiye Yazıları, Şiir Odası, Damar, Edebiyat ve Eleştiri, Yom, Yasakmeyve gibi dergilerde şiir üzerine yazıları yayımlandı. Pazarlamacılık döneminde yazmaya ara verdi. 1994’ten bu yana şiir yazılarına geri döndü. Yayımlanmış kitapları: Günümüz Şiiri Üzerine Yazılar (2004), Edebiyatımızda Şiirler Sözlüğü (genişletilmiş ikinci baskı 2022(2013), Halklar Mahşeri Kocavezir (2014), Şiirin Halleri (2015), Sezai Karakoç’un Coğrafyası (1915), Şiire Bakma Durağı (2015), Ulusçu Türk Şiiri (2019), Şiir, Her Zaman (2019, Aşk, Her Zaman (2020), Şiirin Darbeyle Dansı (2022)

            Evli ve dört çocuk babası.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ