Orontes 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’nde Edebiyat Ödülü Cem Kalender’in Oldu…

Orontes 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’nde Edebiyat Ödülü sahibini buldu. Çeşitli sanat kategorilerinde sahiplerine ulaştırılan ve 2022 yılında yedincisi verilen ödüllerin edebiyat dalındaki sahibi romancı Cem Kalender oldu. Kalender, geçtiğimiz günlerde yayımlanan yeni romanı ‘Çürüme’yle dikkatleri çekmişti. Ödülün verilme gerekçesiyle ilgili Festival Komitesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bir sanat eserinin koşulları onaylama gibi bir işlevi olabileceği gibi toplumun çıkarına uygun olarak bir ayrıntının altını çizmek ve buna itiraz etmek gibi bir seçeneği daha olmalıdır. Romanlarında günün tanıklarından biri olmayı tercih eden Cem Kalender, toplumsal örselenmeyi ödenmiş bedeller ve sebep sonuç ilişkisi bakımından ele alıyor. Bunu yaparken siyasal, sosyal ve psikolojik gerekçelerini de ihmal etmediğini görüyoruz. Onun bu tavrı çağdaş Türk romancılığına ilke ve derinlik açısından yeni önermeler getiriyor. Dolayısıyla yazar, biçim-içerik ilişkisinin toplumsal yaşantıda niteliği yükseltme gibi işlevleri yerine getirmenin mücadelesini ortaya koyabileceğine dair önemli örnekler yaratmış oldu. Sanatçının toplumsal çıkarlara uygun olarak sorumluluk alması ve yönlendirici etkisiyle bir sanat eserinin ne denli derin işlevlerle donatılabileceğine dair önemli eserlere tanıklık ettik. Bu anlamda Orontes 7. Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali’nde Edebiyat Ödülü için Cem Kalender imzasını açıklamaktan mutluluk duyarız.”

Ödül töreni 22 Haziran’da Antakya’da gerçekleştirilecek.

Cem Kalender:

1976’da Kahramanmaraş, Afşin’de doğdu. Gazi Üniversitesi Kastamonu Eğitim Fakültesi’ni bitirdikten sonra öğretmen olarak İstanbul’a atandı. Burada hem öğretmenlik yapıp hem de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik
Bölümü’nü okumaya başladı. Bir süre sonra üniversiteyi bırakıp yazmaya yoğunlaştı.

İlk romanı Klan’ı 2007’de yazdı ve roman dosya halindeyken Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Ödülü’nü aldı. Bir yıl sonra ikinci kitabı Zamanın Unutkan Koynunda çıktı ve Ömer Türkeş’in 2010’da hazırladığı “Ölmeden Önce Okunacak 140 Kitap” listesinde yer aldı. 2013’te üçüncü kitabı Kayıp Gergedanlar okuyucudan ve edebiyat çevrelerinden iyi eleştiriler aldı. 2015’te Gezi Direnişi’ni merkeze aldığı Kasımpaşalı Oedipus’u yazdı. 2020’de ötekileştirilenlerin hayatını anlattığı Mazarin Mavisi Doğan Kitap’ta çıktı. Son olarak 2022’de de toplumsal ve bireysel çürümüşlüğü konu edindiği çürüme romanını yazdı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ