129 Kadın Çiçek Alın Diye Ölmedi!

Vildan Çetin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.

129 kadın çiçek alın diye ölmedi, başlığına bir fotoğrafın altında denk geldim. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün şekillenmesine vesile olan faciaya işaret ediyordu.

Yüzyıllardır, örtülü veya açık; çeşitli şekillerde aşağılanan, ötekileştirilen, 2. sınıf kategorisine hapsedilerek değersizleştirilmeye çalışılan biz kadınların siyasal, sosyal ve ekonomik… Hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olma savaşı maalesef bugün hala devam ediyor.

Bu çabanın başlangıç tarihi, 8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının insanlık dışı çalışma koşullarına ek olarak düşük ücret ve uzun çalışma saatlerini protesto amacıyla grevler yapmaya başlaması olarak kabul edilir. Zira grevler sırasında çıkan yangında işçiler fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamamış ve çoğu kadın 129 işçi can vermiştir.

1857 yılındaki bu korkunç olay kadınlar tarafından asla unutulmamış ve 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen II. Sosyalist Enternasyonal toplantısında Clara Zetkin’in önerisiyle ‘ Kadın Günü’ olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Aradan geçen 165 yılın sonunda sembolik de olsa senede bir günün kadınlara adanması hiç yoktan iyidir diye sevinen cenahtan değilim.

Bırakın eşit hakları, insanca yaşamanın kadınlar adına bir lüks olduğu bizim gibi ülkelerde, başlangıç hikayesinin korkunçluğu ile yarışan hikayelere her gün yenisi eklenmeye devam ettikçe de isyanım sürecek.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yayınlanan 2021 yılı veri raporuna göre geçtiğimiz yıl yani 2021 yılında Türkiye’de 280 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 217 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

Kadınların bir savaş meydanındaymışçasına katledildiği ülkemizde, İstanbul Sözleşmesindeki gibi uluslararası standartlarla sunulan değeri tartışılmaz haklar, tek tek elimizden alınıyor. 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından katettiğimiz yolda durum bu.

Birleşmiş Milletler tarafından ilan edildiği 1977 yılından beri kutladığımız 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ