İzmir’de Fantastik Kahramanlar Atölyesi…

Edebiyat Öğretmeni ve yazar/şair Gülçin Sahilli’nin çocuklara yönelik yaptığı Mitoloji Yazı Atölyeleri devam ediyor. Yazar, mitoloji atölyelerini yüksek lisansındaki uzmanlık alanıyla bağlantı kurarak kurgulamış. Atölyelerine bir de çocukların daha kolay algılayabileceği bir ad vermiş. “Fantastik Kahramanlar Atölyesi” Bu renkli atölyeler de tarihin ilk hikayeleri olan Türk ve dünya mitolojisini çocukların eğlenerek öğrenebileceği bir düzeye getirmiş.

Yazarın amacı; yüzeysel birkaç mitolojik karakterle sınırlı anılan mitolojiyi gelecek nesillere öğretebilmek. Bir eğitimci olarak başlangıcını bilmeyen ve onun üzerine düşünüp yaratmayanların geleceği de olmaz diyerek bu farkındalık yaratan benzersiz programı hazırlamış. Çocuk mitoloji atölyeleri ülkede bir ilk.

Kitap oylumunda yazdığı iki atölye dosyası üzerinden eğitici-eğlendirici atölyelerini uyguluyor. Atölyeler de mitolojik kahramanların drama yöntemiyle anlatımı, katılımcıların düşünce ve bilinç gelişimini sağlayan çocuklar için felsefe, kahramanın ve hikayenin yeniden kurgulanışı, mitolojinin çocuk kalemiyle yazımı ve kahramanı resimleme aşamalarını içeriyor. Çocuklar için heyecan veren bir macera hızında geçen atölyeler de mitolojinin içine kahraman olarak eklenen katılımcılar yön işaretleri verilmeden kararlarını kendileri belirliyorlar. Böylece hazır kalıp öğrenmelerle kısa vadede öğrendiklerini unutmak handikabı da ortadan kalkıyor. Düşünerek ve yorumlayarak öğrenip kendi hayatlarına uygulayabilecekleri davranış modellerini de yaratabiliyorlar. Gülçin Sahilli’nin mitoloji atölyeleri standart eğitim çemberlerinin çok dışında bir dünya sunuyor.

 ATÖLYE KAYIT İÇİN: 0232 421 81 69

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ