Raskol’un Baltası’nın Yeni Kitabı Canan Tolon’dan: Geçmişsiz Gelecek…

  • 05 Temmuz 2021
  • 621 kez görüntülendi.

Raskol’un Baltası yayınevi uzun süren sessizliğini Ferit Edgü’nün yeni kitabı “Orhan Duru – Ölmeden Önce | Öldükten Sonra”yla bozduktan sonra şimdi de Canan Tolon’un Geçmişsiz Gelecek isimli resimli anlatısıyla okurların karşısında.

Kitabın Fransızca ilk baskısını hayranlıkla okuyan Amin Maalouf şunları yazmıştı: “Canan Tolon’un kitabı son derece güçlü. Şaşırtıcı ve sarsıcı bir metnin yarattığı bir başkaldırı adeta. Yazının doğrudan, veya bir formu, bir rengi basitçe çağrıştırarak sürekli gönderme yaptığı bu metne eşlik eden desenler de çok güçlü. Şu açık ki, hoşgörüsüzlüğe karşı bir kitap bu. Farklı olanların, pek çok açıdan diğerlerinden ayrılanların hemen her yerde türlü biçimlerde karşılaştığı hoşgörüsüzlüğe.”

Canan Tolon ise Geçmişsiz Gelecek’i şöyle anlatıyor: “Bu kitapta yaşamayı öğrenen çocuklar var, yaşamayı öğrenen erkekler ve kadınlar var. Yaşamda, bu biçimiyle yaşamda, ne olursa olsun, hepimizi birbirimize yaklaştıran deneyimler, düşünceler, eleştiriler var bir de. Kişiyi büyüleyen, şaşırtan, duygulandıran, başkalarının mutsuzluğu değil, çocuğun olağanüstü, sınırsız yaşama gücü. Her birimizin özünde bulunan, varlığını sürdüren o güç. Olanaksızı keşfetme, uyuşukluktan çıkma isteği veren güç. Düş kurma isteği veren güç. Belki de bu yüzden, içimizdeki kavganın sesi zaman zaman bir çocuk sesi gibidir.”

Geçtiğimiz yıl Behçet Safa’nın Ferit Edgü’ye mektup biçiminde yazdığı resimli manifestoyu yayımlayan Raskol’un Baltası, Ferit Edgü ve Canan Tolon’un kitaplarının ardından, önümüzdeki aylarda, genç yazarlarla birlikte genç sanatçıların da kitaplarını yayınlamaya başlayacak.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ