Ünü Sınırları Aşan Bir Şair: Azerbaycan’da Tevfik Fikret

Mesut Kaplan kitapta, uzun yıllardır peşine düştüğü ve iğne ile kuyu kazarak çıkardığı önemli belgelerle Tevfik Fikret’in Azerbaycan edebiyatındaki izini ve yerini tespit etmeye çalışıyor.

Türk edebiyat tarihinde önemli bir yer alan Tevfik Fikret; sanatı, edebiyatı, düşünceleri ve yaşantısıyla sosyal hayatımızda derin izler bırakmış eşsiz bir şairdir.

Kaplan bu kitabında, Azerbaycan edebiyatının Türk edebiyatıyla en çok ilişkide olduğu ve etkisinin en çok gözlemlendiği XX. yüzyılın başlarında Fikret’in, Azerbaycan edebiyatındaki serüvenini bütün ayrıntılarıyla okuyucunun dikkatine sunmaktadır.

Fikret hakkında daha önce ele alınmamış bir konuyu, Fikret’in sınırların ötesindeki yerini tespit etmeye çalışıyor.

Tevfik Fikret’in Azerbaycan’daki ilk yayımlanış serüveninden hatıralar ışığında halkın bakış açısına, eğitim alanındaki yerinden aydınlar üzerindeki etkisine örnekleriyle değiniyor.

Fikret hakkındaki yanlı bakış açılarından uzak bir şekilde, yalnızca birincil kaynaklar üzerinden değerlendirmelerde bulunuyor.

Tevfik Fikret’in başta Azerbaycan olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği, Bulgaristan, İran ve daha birçok ülkedeki; basın-yayın, toplumsal ve edebî çevresindeki izlerinin birincil kaynaklarla ortaya konuluşu ve değerlendirilişine şahitlik edeceksiniz.

Post Yayınlarından çıkan, araştırmacı yazar Mesut Kaplan’ın kaleminden

Ünü Sınırları Aşan Bir Şair: Azerbaycan’da Tevfik Fikret okuyucuyla buluştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ