2021 Alfred Döblin Ödülü’nü Deniz Utlu kazandı!

2021 Alfred Döblin Ödülü’nü Yazar Deniz Utlu kazandı! Jüri değerlendirmesinde “Bir baba-oğul ilişkisinin hikayesini hafıza katmanlarında kuruyor… Hemen dokunaklı ve komik bir dille, bir ailenin çatışmalarına, kutlamalarına ve günlük yaşamına katılmamızı sağlıyor. Utlu, Hannover’den Türkiye’ye, Suriye sınırına kadar uzanan Alman edebiyatı için bir anma coğrafyası açıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Deniz Utlu, 1983’te Almanya’nın Hannover kentinde doğdu, şu an Berlin’de yaşıyor. Freie Universtiät Berlin’de iktisat bölümünü bitirdi. 2003’ten 2014’e kadar Freitext edebiyat dergisinin editörlüğünü yaptı. 2012 senesinde NSU adlı neo-nazi üçlüsüyle ilgili ilk oyununu yazdı (Fahrräder könnten eine Rolle spielen). Denemeleri Almanya’nın önemli dergi ve gazetelerinde yayımlandı. Ödüller aldı. Yazar Peru, Kolombiya ve Polonya’da birçok söyleşi yaptı. Maksim Gorki Tiyatrosu yazarın Türkçe’de de yayınlanan ilk romanı Savrulanlar’ı 2015 yılında uyarlayıp sahnelendi.

https://www.rnd.de/kultur/autor-deniz-utlu-mit-alfred-doeblin-preis-ausgezeichnet-2GKKOP5CXLJLIEZFGNDEGZZLDU.html?fbclid=IwAR15g17IF0xKDmfr6XMEG2CZ3vz7E2MXE1TnPdnpB76Zxit_N8ybsev_E48

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ