Yonca Yaşar’ın kitabı “İzlerin Peşinde” Okuruyla Buluştu…

Haber:Nebih Nafile

Yonca YAŞAR imzalı “İzlerin Peşinden”, 2021 yılı Mart ayında Klaros Yayınları tarafından yayımlandı. 2003 yılından itibaren Şiir Ülkesi, Nikbinlik, Kum, Lacivert, Yoğunluk, Taflan, Mühür isimli dergilerde yayımlanan şiirlerinden oluşan “İzlerin Peşinden”, yazarın ilk şiir kitabi olma özelliğini taşıyor.

Yonca YAŞAR, “Yine ve yeniden, Uyanış, Sorular ve Akarken” başlıklarında topladığı şiirlerini, daha iyi ve erdemli bir yaşama özlemle adanmış sözcükler olarak tanımlıyor.

Şiiri felsefece sürülen bir yaşamın cevheri olarak gördüğünü ifade eden yazar, yazma serüvenini ise;

“… Öyle sözcükler vardı kadim zamanlar boyu özünden ödün vermedi. Yazarlarıyla birlikte nehrin yatağını değiştirdi. İnsanlar okumaktan hiç vazgeçmedi. Öyle sözlerdi ki; kimi zaman girdiği öykülerle benliğimizi işledi kimi zaman  bir şiir dizesiyle başka dünyaları fark ettirdi. Kalplerin odacıklarını açtı, haritaları değiştirdi. Cevapları derinlerde saklı sorular vardı her zaman.  O sözlerdi ki; daha güzele, daha iyiye dairdi tüm direnişleri.

Sözcükler diyarında duruluktan, özden, emekten yana saf tutanlar, suları kirletmeden, seyredenlere rahatsızlık vermeden kendi arkını yapmaya çalışanlardan olmaya gayret ederek,  edebiyat mahzenin peşine düştüm.” şeklinde özetliyor.

Yonca YAŞAR, “hep şiir”  ilkesiyle, insanı kendine yabancılaştırangündelikyasama inat sorular sorarak, izini sürdüğü “uyanış” yolunda okurunu yine ve yeniden doludizgin akmaya davet ediyor.

Yonca YAŞAR

1977 yılında Hatay’ın Antakya ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamladı. 2000 yılında Ankara Üniversitesi’nden mezun oldu. Kum Şiir ve Öykü dergisinde tasarım ve dizgi işlerini yaparak tanıştığı dergicilik hayatına Lacivert Öykü ve Şiir Dergisiyle devam etti. Şiir ve öyküleri 2003 yılından itibaren Şiir Ülkesi, Nikbinlik, Kum, Lacivert, Yoğunluk, Taflan, Mühür isimli dergilerde yayımlandı. 2005 yılında dergiciliğe ara vererek mühendislik görevine başladı. Halen sürdürdüğü edebiyat çalışmalarına Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi ve Aksi Sanat Kültür Sanat partalına katkı sunarak devam etmektedir.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ