Kader Bolat, Bahar Yaka’yla Konuştu…

Kader Bolat: Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde, diğer alanlarda olduğu gibi edebiyat dünyasında da birçok zorluk yaşandı. Pandemiyle birlikte, kitapların basımından tutun da dergilerin dağıtımı gibi konularda birçok sorunla baş etmek zorunda kaldı yayıncılar. Siz Edebiyatist dergisi olarak bu sorunlarla nasıl başa çıktınız? Nasıl bir yol izlediniz?

Bahar Yaka: Dediğiniz gibi etkilenmemek mümkün olmadı tabii. Ancak Edebiyatist olarak biz bu sürece olumlu bakmaya, hızla adapte olmaya çalıştık. Okura ulaşma yollarının zorlaşması, eğilimin internet alışverişine yönlenmesini sağladı ve bu kalıcı bir alışkanlık olacak diye düşünüyoruz. Her türlü altyapımızı zamana ayak uyduracak şekilde güncellerken,  içeriğimizi geliştirmek için çok çalışıyoruz. Kıymetli okuyucularımızın karşısına her sayı bir öncekinden daha dolu, daha nitelikli çıkmak tek hedefimiz. 

Kader Bolat: Pandemi süreci, dergicilikte de yeni çığırlar açılmasına yol açtı. Bu dönemde sanal platformlar, e- dergiler, sesli e-dergiler, fanzinlerde artış gözlendi. Bu durumu dergicilik adına nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bahar Yaka: Hangi platformdan olursa olsun, yapılan her işin kıymetli ve biricik olduğunu, temsil ettiği alana renk ve değer katacağını düşünüyoruz. Bu sebeple basılı ya da elektronik çeşitliliğin yaratacağı rekabet,  mecburi bir iyileşme getirecektir. Herkes daha iyisini yapmak için çalışırsa, sürecin hepimize iyi gelmemesi mümkün değil.

Kader Bolat: Biliyoruz ki dergiler, edebiyatın mutfağıdır, can suyudur. Çok sayıda edebiyat dergisi basılıyor. Ülkemizde yeterince dergi okuru var mı? Bu konudaki görüşleriniz ve değerlendirmeleriniz neler?

Bahar Yaka: Edebiyat dergileri, edebiyatın hem mutfağı hem de ilk basamağıdır aslında. Yazın hayatına yeni başlamış yazar adaylarının okurla buluşabildikleri en etkili platformdur dergiler. Yazara en büyük motivasyon kaynağı, okura nitelikli edebiyatı ulaştıran ve büyük fedakarlıklarla yayınlanan edebiyat dergileri, hak ettikleri okur sayılarına ulaşamıyorlar maalesef. Bu konuda bizim yayıncı olarak yapabileceğimiz, yılmadan dergiciliğe devam etmek, okura düşen ise edebiyat dergilerine kıymet ve destek vermektir.

BAHAR YAKA:

1974’te İzmir’de doğdu. Deneme-Anlatı türündeki kitabı “Montaigne Mutfakta Denemeler Tabakta” 2015 yılında yayınlandı. Çeşitli öyküleri NOTOS, PAPİRÜS, ABSENT, DELİLER TEKNESİ’nde yayınlandı ve SON GEMİ, KURALDIŞI e-dergilerde yer aldı. Cumba Kültür Sanat Platformu’nun düzenlediği 2017 Öykü Yarışmasında, “Bir Bayram Sabahı” adlı öyküyle 3.lük ödülüne layık görüldü. 2017 yılında yayınlanan Gamlı Baykuş Edebiyat ve Sanat dergisinin kurucu yazar&çizerlerinden biri. Yayın süresince dergide illüstrasyon çalışmalarıyla yer aldı ve “Gamlı Sözlük” köşesini yazdı.
Ağustos 2018 de Edebiyatist Yayınevi tarafından yayınlanan öykü kitabı “Diablo’nun Günlüğü” 2019 Fakir Baykurt Öykü Kitabı 1.lik Ödülüne layık görüldü. “Tanrıgöz” adlı ikinci öykü kitabı yine Edebiyatist Yayınevi tarafından Kasım 2020’de yayınlandı.
Bir süredir, Edebiyatist Dergisinde Yazı İşleri Müdürü olarak görev almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ