Nil Dilan Karaca, Dünya Çıplak Sarıl Biraz Hakkında Yazdı…

Nil Dilan Karaca

Yazarın şu ana kadar yazılmış 4 makalesi bulunuyor.

Şair Esra Sağlık’ın ilk şiir kitabı Dünya Çıplak Sarıl Biraz okuruyla buluştu. Son zamanlarda yayımladığı şiir kitaplarıyla dikkati çeken Çalakalem Yayınları tarafından yayımlanan kitap, arka kapağında zamanın kokusunu ve rengini sorgulayarak karşılıyor okuru. Çalakalem Yayınları ise Lakin Yayınları’nın alt markası…

Kitabın hemen ilk sayfalarında dikkati çeken ithaf, onu bugüne taşıyan koşullara gülümserken şairin duygu durumuyla ilgili ilk ipuçlarını ortaya koyuyor. Genelde şairler ilk kitabın heyecanını geçmişte kendilerinde en çok iz bırakan ve belki de varoluşlarını borçlu oldukları imgeler üzerinden paylaşmayı tercih edebiliyor. Böyle bir heyecanı Esra Sağlık’ta da gözlemleyebiliyoruz.

Şiir okurlarının şiir kitabı okuma serüveni genellikle benzer süreçleri içerir. Ancak bir okurun kitabı keşfetme aşamasında mutlaka göz attığı içindekiler bölümüne yer verilmemesi okuma serüvenine tatsız bir başlangıç yapmak anlamına geliyor. Çünkü okurun hemen okuma serüveninin başında çözümlemek istediği ayrıntı içinde şairin kurduğu şiir mimarisinin krokisini ortaya koyduğu için bu ayrıntının altını çizmek önemli hale gelmektedir.

Şairin kitabı üç ana bölümle ele aldığını görüyoruz: Birinci bölüm Biraz Talan Biraz Kan Azıcık Can. Bu bölümde eşik, söz kapanı, ürperti ve devir gibi dikkat çeken şiirler yer alıyor. Şiirlerinde hayata dair duyarlılıkları, sevgi ve alışkanlıkları geniş bir yelpazede ele alan şair, hayatı ve kendini sorgulamaktan geri durmuyor:

kendimi izledim tanrı’nın hazırladığı sahneden

solgun perdeye iliştirdiğim çocuk özlemini

kanayan dizüstü hayallere ekliyorum

 Kayalara Çarpan Şarkı adını verdiği ikinci bölümde gerilimi biraz tırmandırsa da kitabın geneline yayılan naif söylemin burada da hâkim olduğunu görüyoruz:

usulca dinlerken yaşamın şarkısını

kaç vurgun çıkardım ölümlerden

Zamanın Kokusu Var mı ve Rengi bölümünde ise şairin damağında eksik kalmış tatları betimlemesine tanık oluyoruz:

ah mutsuz iyileri iliştirdim

yaşamak döngüsüne

her insana ağaç ismi verdim

sığınsınlar diye kovuklarına

Esra Sağlık biçim ile içerik ilişkisini herhangi bir yöne ağırlık vermeden şiirin doğal akışına sadık kalarak örgütleyen bir şair. Şiire ait özellikleri yerleştirerek yapay bir dil kurmak yerine temelde ne söylemek istediğini unutmadan ve şiirini yorucu ayrıntılara boğmadan ortaya çıkarıyor.

Esra Sağlık – Dünya Çıplak Sarıl Biraz – Çalakalem – 2021 – 64 sayfa

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ