Candemi Okuruyla Buluştu…

Doktor Şair Can Ceylan’ın yeni kitabı “Candemi” raflardaki yerini aldı. Can Ceylan’ın . kitabı olan Candemi Öteki Yayıncılık tarafından yayıma hazırlandı. Şair kitabını pandemi döneminde yitirdiğimiz sağlık emekçilerine adayarak onların hatıralarını yaşatmak istediğini belirtti. Candemi hakkında şairler görüşlerini şöyle aktarıyor:

 

HİDAYET KARAKUŞ (Şair, Yazar): Can Ceylan’ın şiirlerinde yeni, irkilten imgeler var. Dili yalın, bir o kadar da tutkulu. Yer yer gerçeği zorlayan,  aykırılıklar taşıyan dize kurguları; genellikle yalınlığı, lirik söyleyişi yakalamış dil tadı yaratmış. 

Yergili bir bakış var güncel gerçekliğe. Gök yeşil bir şiir, acıyla alaysamanın sarmalında bir şiir onunkisi. Dörtlüklerinde şaşırtıcı buluşlar dikkati çekiyor.

Sözcük dağarı geniş, şiir üstüne çok kafa yoruyor. Dizelerindeki göndermelerden, güncelle tarihselin iç içe verilişinden anlıyoruz bunu. Ceylan, halk şiirinden de almış payını, yakın dönem şiirin kaynaklarından da beslenmiş. Adının hakkını da veriyor, canını koyuyor şiire.

Can Ceylan, şiirimizde yeni bir ad olacak. Özgünlüğü dize kurgusunda, yaşama eleştirel, devrimci bakışında yatıyor.

HÜLYA DENİZ ÜNAL (Şair, Yazar): Can Ceylan’ın kitabının ismi “Candemi”. Pandemide yitirdiğimiz onca cana can vermek isteyen bir hekim var karşımızda. Onlara mecazen can verecek ve pandemiyi Candemi’ye çevirecek şiirli bir aşı bulmuş. Hınzır ve sevimli.

Yaşadığı çağın açmazları karşısında çaresizliğe kapılıp boyun eğmiyor, hissettiklerini dizelere dökerek kayıt altına alıyor, umutla bakıyor yarınlara. Söz sanatlarıyla bezeli, kimi zaman hiciv ustalarına taş çıkartacak bir şiir yazmaya çalışıyor. Yaşadıklarını, tanıklıklarını, içinde sakladığı iç sıkıntılarını mizah ve kinayelerle dışa vuruyor. Ses benzerlikleri, yöresel, özgün sözcük ve söyleyişler bulup ustalıkla kullanıyor.

Sığlığı sıfırlayıp insan kalmaların ipuçlarını veriyor dizelerinde. Toplumsal bir şiir yazdığı rahatça söylenebilir. Onun şiirlerindeki “ben”, hepimizin adına söz almış bir savaşçıdır. Söylenmez, söyler! Söylediğiyle eylediği benzeyen bir can içinde Can konuşur şiirlerinde. Can Ceylan, aynaya kendi canıyla hohluyor, bize derin bir nefes alıp okumak kalıyor yalnızca.

Can Ceylan Hakkında:

1966 Zonguldak doğumlu. Tıp doktoru, akademisyen. İzmir’de yaşıyor.  

Akıl Çelinmeleri (Etki Yayınevi, 2006), Al Buyur Canımdan Yak (Digraf Şiir, 2010), Ömür Diye Kuşandığımız (Mühür Kitaplığı, 2012) Hep Çakıl Koksun Deniz (Mühür Kitaplığı, 2015) isimli şiir kitapları bulunmaktadır.

Şiir ve düzyazıları: Türk Dili, Kıyı, Mahsus Mahal, Mühür, Alaz, Berfin Bahar, Deliler Teknesi, Şehir, Afrodisyas sanat, Deniz Suyu Kâsesi, Digitus, Sarmal Çevrim, Caz Kedisi gibi dergilerde yayımlandı, yayımlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ