Zerrin Saral ile Öykü Zamanlığı‘na Nilüfer Altunkaya Konuk Oluyor…

Zerrin Saral, Aksisanat Portal için yazarlarla Öykü Zamanlığı‘nda bir araya geliyor. Öykü Zamanlığı‘nda Zerrin Saral bu defa Nilüfer Altunkaya‘ya soruyor: 

Dünya hızla değişirken, sanatın izdüşümü, sanatçının sanatını ortaya koyma şekli de aynı hızla, değişime/dönüşüme uğruyor. Böylesi bir çağda, veri tabanını koruyan, yaratım sürecinize katkı sağlamış, tüm zamanların öyküsü/öykücüsü dediğiniz, öykü(-ler) ve öykücü(-ler) kimler? Bu tercihi, yazınınızda neye/nereye dayandırıyorsunuz?

Nilüfer Altunkaya: Evet, dünya ve doğal olarak yaşamımız hızla değişiyor. Hızın yanı sıra beklenmedik değişimler de oluyor tabii. Kim derdi ki böyle bir salgın olacak ve sosyal hayatımız, eğitim böylesi bir noktaya gelecek.
Öykü ekseninde yaklaşırsak benim okur olarak da yazar olarak da en çok etkilendiğim öykü yazarları tüm zamanların öykü yazarları mıdır bilemiyorum. Genel olarak en çok etkilendiğim yazar lise yıllarımdan beri Cesare Pavese olmuştur. Hayata ve insan ilişkilerine bakışı, duygu ve düşünce dünyası açısından ruhsal bir bağ hissettiğim, değeri zamanla daha iyi anlaşılan bir yazar benim için, Pavese. Bu nedenlerle yazdıklarının da zamana hep direneceğini düşünüyorum. Bu noktada Pavese’yle olan bağı açısından da kendime yakın bulduğum Tezer Özlü’yü ekleyebilirim. Cesur, etkili ve kendi dönemi açısından oldukça ilerici bulduğum bir yazar olarak beni çok etkilemiştir.


Tüm zamanların öykü yazarları denince elbette Sabahattin Ali, Orhan Kemal, Samim Kocagöz, Fakir Baykurt, Rıfat Ilgaz, Yaşar Kemal yazdıkları kadar yazarak yaşamla kurdukları bağı nasıl güçlü kıldıklarına hayran olduğum, yani siyasi kimlikleriyle sanatçı olarak var oluş mücadelelerini birlikte sürdürmelerinin çok değerli olduğunu düşündüğüm yazarlarımızdan.
Sait Faik,Tomris Uyar, Nezihe Meriç, Vüs’at O. Bener, Oğuz Atay, Sevim Burak, Leyla Erbil, Erdal Öz, Ferit Edgü, Yusuf Atılgan, Bilge Karasu, Ayfer Tunç gibi yazarların öykü anlayışımızda önemli bir kırılma yaratarak, bireyin içsel yolculuğunu anlatırken dil ve biçimin önem kazanmasında öncülük etmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Elbette her birinin benim yolculuğumda da çok değerli katkıları oldu.
Dünya edebiyatından O. Henry, Hemingway, Çehov, Kafka, Beckett, Marquez, Calvino, Cortazar Saramago, gibi yazarlar benim sık sık okuduğum ve sadece yaşadıkları dönemin değil gelecekte yaşanacakların da sezgisiyle yazmış gerçekten ufuk açıcı yazarlar. Ayrıca Ursula Le Guın, Joyce Carol Oates, Virginia Woolf, Margaret Atwood zekâsına, yazarlığına, kadınlığına hayran olduğum, örnek almaya çalıştığım kahraman kadınlarım arasında ilk önce sayacağım isimler…
Elbette burada bir çırpıda anamadığım birçok yazar benim bilinç dünyama önemli katkılarda bulunmuştur. Bunu yeterince bilinçli bir gözlemden geçirerek yorumlamak çok zor. Hepsine minnettarım.
Çok teşekkür ederim.

Nilüfer Altunkaya:

Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Öğretmenliği ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fak. Felesefe Bölümü mezunu.
Yasakmeyve, Karayazı, Varlık, Akatalpa, Kurşunkalem, Hece Öykü, Dünyanın Öyküsü, Notos, Evrensel Kültür, Berfin Bahar, Yeniyazı ve Akköy başta olmak üzere birçok dergide yazı, öykü ve şiirleri yayımlandı.
Dergilerde yer almaya başladığı yıllarda (98-99) aldığı ödülleri, 2009 Cemal Süreya Şiir Ödülleri Yarışmasında Dosya dalındaki ödülle pekiştirdi. Homeros Edebiyat Ödülleri Bir Şiiri İnceleme Yarışması (2013) üçüncülük aldı.
Halen Eskişehir’de Fizik öğretmenliği yapmakta ve edebiyatla ilgili çabalarını sürdürmektedir.
Kitapları:
Sokak Düşleri, (Sone Yay. 2004) Öykü
Şiir ve Kız, (Sone Yay. 2007) Şiir
Sanki Sonsuz, (Komşu-Yasakmeyve Yay. 2011) Şiir
Sevgili Yalnızlık (Alakarga Yayınları, 2015 ) Öykü
Bir Türkü Tadında- Orhan Kemal (Alakarga Yayınları, 2017) Biyografik Roman
Sen Buralarda Yokken (Alakarga Yayınları, 2017) Öykü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ