Görülmüştür Kollektifi’nden Yeni Kitap

Özgürlüğün Sesi… 50 Mahpus 50 Fotoğrafçı

“Bu kitabı ortaya çıkaran süreç 2015 yılında Görülmüştür Kolektifi’nin düzenlediği ‘Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu?’ kampanyasıyla başladı. Görülmüştür’den yazar Adil Okay, Redfotoğraf’tan Özcan Yaman’la bir araya gelerek içeri ile dışarıyı buluşturan bir proje geliştirdiler. İlk ürün  “Fotoğraf Köprüsü” sergisi oldu. Bu sergi 2016-17 yıllarında yurt içinde ve dışında pek çok yerde sergilendi ve kitaba dönüştü. İkinci adımda “Düşler Tutsak Edilemez” adıyla düzenlenen sergi de çok gezdi ve nihayet kitaplaştırıldı. Bu sürekliliğin nedeni projenin mahpusların hayatında yarattığı olumlu etkilerdi kuşkusuz. Gelen talepler üzerine üçüncü aşamada, “özgürlük” kavramının taşıdığı anlam mahpuslara soruldu. Bu projeye de “Özgürlüğün Sesi” ismi verildi. Şimdiye kadar sanat alanında “Özgürlüğün Sesi” kadar çok gezilen bir sergi görmedim. Bu ilgi, konunun ne kadar çok insanın hayatına dokunduğunu kanıtlıyor. İnsanlar sergiyi, bir duygu yoğunluğu ile sanki sözcüklerin arasında yakınlarını arar gibi geziyorlar. Bu serginin / kitabın etkisinin bir çeşit kavuşma hissi olduğunu düşünüyorum… ”

Ezgi Bakçay – Karşı Sanat

***

 “Hapishanelere tıkılan gencecik insanlar düşlerini büyütüyorlar azim ve sabırla. Umutlarını üzmüyorlar. Bir gün başlarını kesintisiz masmavi gökyüzüne çevirip, birlikte ağız dolusu güleceklerine inanıyorlar. 50 fotoğraf 50 düşü taşıyor. 50 düş 50 fotoğrafta yaşıyor. Siz de bu kitabın sayfaları arasında gezinerek o özgür dünya düşünü hayata geçirebilirsiniz. Kolay değil düşleri kaleme almak, kolay değil o düşleri görüntülemek. Kolay değil düşler için dört duvar arasına konulmak. Onların başardığı zoru siz de ‘Özgürlüğün Sesi’nde görebilirsiniz.”

Korkut Akın – Siyasi Haber

***

 “Politik tutsaklarla dayanışmayı hedefleyen Görülmüştür Kolektifi ve toplumsal sorunları fotoğraf aracılığıyla belgeleme iddiasını sürdüren Redfotoğraf Grubu’nun hazırladığı Özgürlüğün Sesi projesini önemsedim, üzerine yazmak, onun bilinirliğine katkı sağlamak, gerekli gördüğüm yerlerde –gelecek sergilerin esenliği ve kalitesi için– önerilerde bulunmak ve hepsinden önemlisi izleyiciyi bu sergi (kitap) aracılığıyla “duvarın ardındaki dışarıyla” yaşamaya devam eden içerdekiler üzerine biraz olsun düşündürmek istedim. Beklediğimin aksine meşakkatli fikirlere gark edilen, vahameti kendisini ketleyen ben oldum…”

Oktay Orhun – Susma 24

***

Özgürlük tanımının genel ve soyut bir kavram olduğunun bilincindeyiz. Toplumsal, ekonomik ve siyasal özgürlükler olmadan, kollektif bilincin önüne set çekilerek sunulan her türlü “özgürlük” söyleminin dışı süslü ama içi boştur. Bu düşüncemizden hareketle gerçek özgürlüğe ürettiklerimiz ile katkı vermeye çalışan fotoğrafçılar olarak; 1 Mayıslardan, Gezi Direnişine, içeride ve dışarıda tutsaklığa karşı fotoğraflarımızla ses vermeye çalışıyoruz. Bu bağlamda daha önce de kendileriyle ortak çalışmalar gerçekleştirdiğimiz “Görülmüştür” grubundan gelen çağrı ile yine el ele “ÖZGÜRLÜK” temalı bu çalışmayı ortaya koyduk.

Metin Ekinci- redfotoğraf

***

“Özgürlüğün Sesi” adını verdiğimiz bu projeyi hazırlamak için farklı hapishanelerde kalan 50 mahpusa mektup yazdık. Özgürlük temalı yazı istediğimizi ifade eden mektupların bazıları mahpuslara ulaşamadan kayboldu, ulaşanlara verilen yanıtların birçoğunu da kimliği bilinmeyen virüsler yok etti. Yanıt alamadığımız tutsaklara faks çektik. Bazılarının aile bireylerine ulaşıp mesaj ilettik. Görülmüştür Kolektifi’nden arkadaşlarımız aylarca postane kapılarında kuyruklarda bekledi. Ve nihayet bir yıllık uğraştan sonra Redfotoğraf Grubu’ndan, Görülmüştür Kolektifi’nden ve tutsak yakınlarından bir grubun özverili, sabırlı çalışması sonuç verdi. 50 Tutsağın daha önce yayınlanmamış, özgün Özgürlük betimlemesini bir araya getirdik. Özgürlüğün Sesi adlı bu sergiye / kitaba katkı sunan mahpuslar; 10, 20, 30 yıldır zindanda olmalarına rağmen yaşama ve özgürlüğe dair umutlu olduklarını şiir, aforizma, deneme ya da minimal öykü ile haykırdılar. Mahpuslardan gelen, “Özgürlük” kavramını yeni boyutlara taşıyan, bu güne kadar duymadığımız, okumadığımız imgelerle taçlandıran şiir ve metinler bizde hayranlık uyandırdı. “

Adil Okay – Görülmüştür Kolektifi

KÜNYE:

Özgürlüğün Sesi, şiir metin ve fotoğraf, yayına hazırlayan Adil Okay, Ütopya Yayınevi, Ankara, Ekim 2020.

***

İÇİNDEKİLER

(Solda Mahpus, Sağda Fotoğrafçı İsimleri)

A.Kerim Aktaş – Enver Enli

Abdullah Kalay –  Engin Çolakoğlu

Adnan Öztel – Ahmet Kemal Akıncı

Ahmet Bilge – Özcan Yurdalan

Beritan Anahtar – Sultan Esen

Cebrail Çakto –  Hakan Ottaş

Cihan Karaman –  Dora Günel

Deniz Tepeli   – Pembegül Gökçek

Emre Ünlü – Faruk Bilal

Ercan Binay – Yücel Tunca

Ergin Doğru – Edip Yeşil

Ergül Çiçekler  – Emrah Şahbaz

Erkan Karataş – Çiğdem Sakine Namlı

Esat Naci Yıldırım – Özcan Yaman

Felemez Erdem – Halil Doğan

Ferhan Mordeniz – Sakine Yıldıran

Fikret ve Müslüm Karadağ – Mustafa Kara

Gazel Bulut  –  Murat Germen

Gönül Bulut –  Bese Balkan

Gülazer Akın – Güldehen Yoğurtçu

Halil Güneş – Yüksel Uygun

Hasan Şahingöz – Taner Demir

Haydar Sönmez – Fatih Balkan

İbrahim Şahin – Yasemin Atasoy

Kadir Yıldız – Paşa İmrek

Kamil Turanlıoğlu –  Arman Camgözoğlu

M. Sıddık Kıvanç – Baytekin Kara

M. Zeki Deniz – Gültekin Alkurt

Mehmet Garip Yaş – Hakan Gönüllü

Murat Türk – Ümit Kıvanç

Naim Küçükkaya – Günseli Baki

Nibel Genç – Nuray Özgülnar

Özlem Seyhan – Aylin Öztürk

Ömer Raman Özdurak – Özden Sevim

Resul Kocatürk – Ali Osman Abalı

Resul Sarıgül – Tülin Şahin Okay

Rojbin Perişan – Adil Okay

Sami Özbil  – Kerem Ocak

Serdar Koç – Fethiye Özdal

Seyit Oktay – Damla Atak

Sinan Bülbül –  Metin Ekinci

Suphi Orhan – Mehmet Özer

Süleyman Erol – Yeşim Ağaoğlu

Şemsettin Özer – Gökhan Taşbaş

Tayyar Eroğlu – Sedat Suna

Ümmü Gülsüm Meşe – Kinyas Bostancı

Yıldız Sönmez – Hayriye Mihyaz

Yılmaz Demir – Güven Kebeci

Zeliha Bulut – Fenni Özalp

Zeynep Avcı – Şahin Sürücü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ