7. Koğuştaki Mucize

Ayşe Özgür Aydoğan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 5 makalesi bulunuyor.

Ayşe Özgür Aydoğan

”O dünyanın hakimi, buraların Allah’ı o.”

Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in üstlendiği filmde başrolleri Aras Bulut İğnemli ve Nisa Sofiya Aksongur paylaşıyor. Güney Kore yapımı “Miracle in Cell No 7” adlı filmden uyarlanan 7.Koğuştaki Mucize filmi aslından biraz farklı. Yerli versiyon da filme dönem havası verilmiş ve 80 darbesi sonrasında gücü artan askere eleştiri yapılmış. Filmde olaylar 1983 yılında bir Ege kasabasında geçiyor. Filmin aslında ise, baskıyı yapan polis. Sonuçta her iki versiyonda da üniformalıların baskısından söz edebiliriz.

Filmde başrolü canlandıran Aras Bulut İğnemli (Memo) kızı Ova ( Nisa Sofiya Aksongur) ile zeka olarak aynı yaşta. Zihinsel engeli olan Memo, Ova ve Ova’nın babaannesi birlikte yaşarlar. Ova, babası ile gezerken kırtasiyede ki bir okul çantasını beğenir. Paraları olmadığı için alamazlar. O sırada, sıkıyönetim komutanın kızı o çantayı beğenir ve alır. Memo, çanta bizim dese de kızı Ova’nın yanında komutan tarafından tokatlanır ve aşağılanır. Komutan, ailesi ile birlikte piknik yaparken kızı babasının aldığı okul çantasını o sıralarda tesadüfen orada bulunan Memo’ya gösterir ve dağlara doğru koşmaya başlar. Memo’da peşinden koşar. Küçük kız, kayaların üzerinde yürürken ayağı kayar ve başını kayalara çarparak denize düşer. Memo, peşinden atlayıp küçük kızı kucağında denizden çıkarır ama kız ölmüştür. Kızının Memo’nun kucağında ölmüş bedenini gören komutan bunu Memo’nun yaptığına karar verir ve bundan sonra Memo’nun hayatını karartmak için elinden geleni yapar.

Şehirde Yarbay ne derse o olmaktadır. Herkes Yarbay (Yurdaer Okur) ne derse onu aynen yapar. Filmin bir sahnesinde cezaevinden sorumlu Yüzbaşının cezaevi müdürüne söylediği replik her şeyi özetlemektedir aslında ”-O dünyanın hakimi, buraların Allah’ı o. “

”Çocuk katili” damgasıyla cezaevine atılan Memo çok zor günlerden geçer. Dayak yer, işkence görür ve aşağılanır.  Ancak zaman geçtikçe cezaevindeki diğer suçlular hatta cezaevinin müdürü bile Memo’nun masumiyeti karşısında onun böyle bir suç işlemiş olamayacağını anlarlar. Dram yönü ağır basan 7.Koğuştaki Mucize, konusu gereği izleyiciyi adalet ve vicdan kavramlarını sorgulamaya itiyor.

Çukur ve Muhteşem Yüzyıl gibi dizilerde yıldızı parlayan oyuncu “Aras Bulut İğnemli” 7.Koğuştaki Mucize’de de oldukça başarılı ve inandırıcı. Ayrıca ünlü yönetmen “Mehmet Ada Öztekin” daha önce Aras Bulut ile” Martıların Efendisi” ve “Mahmut İle Meryem” adlı filmlerde de birlikte çalışmıştı. Küçük yıldız Nisa Sofiya Aksungur’da o yaşta bir çocuğa göre fena oynamamış. Filmde aynı zamanda pek çok başarılı oyuncuyu izliyoruz. İynemli ve Aksongur’a İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur, Sarp Akkaya, Yıldıray Şahinler, Deniz Celiloğlu, Gülçin Şahin Kültür, Ferit Kaya, Cankat Aydos, Hayal Köseoğlu, Doğukan Polat ve Serhan Onat gibi usta oyuncular eşlik ediyor.

7. Koğuştaki Mucize filminin müzikleri oldukça başarılı, 23 şarkıdan oluşan albümde,  şarkılar “Hasan Özsüt” imzalı. Filmin izleyenlerini derinden etkileyen tema müziklerinin yanı sıra Neşet Ertaş’ın Yolcu şarkısı da yer alıyor.

Tüm Zamanların En Çok İzlenen 9. Filmi olan “Yedinci Koğuştaki Mucize” filmi, aynı zamanda 87 milyon 440 bin 351 hasılatla “Tüm Zamanların Hasılat Rekoru” nu kırdı ve 85 milyon 986 bin 157 hasılatla ilk sırada yer alan Recep İvedik 5’i geride bıraktı.

Vizyon Tarihi      : 11 Ekim 2019 / 2s 12dk

Yönetmen          : Mehmet Ada Öztekin

Oyuncular           : Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal, Yurdaer Okur

Tür                         : Dram

Ülke                      : Türkiye

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ