Zerrin Saral ile Öykü Zamanlığı‘na Handan Gökçek Konuk Oluyor…

Zerrin Saral, Aksisanat Portal için yazarlara Öykü Zamanlığı‘nda Bir araya geliyor. Öykü Zamanlığı‘nda Zerrin Saral bu defa Handan Gökçek’e soruyor: 

Dünya hızla değişirken, sanatın izdüşümü, sanatçının sanatını ortaya koyma şekli de aynı hızla, değişime/dönüşüme uğruyor. Böylesi bir çağda, veri tabanını koruyan, yaratım sürecinize katkı sağlamış, tüm zamanların öyküsü/öykücüsü dediğiniz öykü ve öykücü(-ler) kimler? Bu tercihi, yazınınızda neye/nereye dayandırıyorsunuz? 

Handan Gökçek: Onunla ilk karşılaşmam Orlando romanı ile olmuştu. Sıra dışı bir kahraman, olağanüstü bir öykü. Bu sıra dışı kahramanın peşinden roman boyunca ilerledikçe İngiltere tarihinin son dört yüz yıl boyunca geçirdiği dönüşümlerin de peşinden gidiyorsunuz. Tabii her zaman yaptığım şeyi yapıp Vırgınıa Woolf’un ne kadar kitabı varsa aldım. Onun cümleleri, kurguları, karakterleri ve olayları işleyiş şekli benim yazınımı da çok beslediğine inanıyorum. Romanlarında ve öykülerinde ana kahramanlarından tutun, bütün karakterleri derinlemesine işlemesi hepsinin bir süre sonra nefes almaya, yaşamaya başlaması, karakter motivasyonlarının çok güçlü oluşu ve buna bağlı olarak hikâyeyi dinamik kılması benim en çok örnek aldığım özelliği oldu.

Okurun ilk ilişki kurduğu unsur öykü-roman kahramanlarıdır. Okur çoğu zaman kendini o kahramanın yerine koyar ve hikâye boyunca onunla birlikte ilerler. Kahramanın nasıl göründüğünden tutun, nasıl konuştuğuna, beden diline, mimiklerine kadar merak eder.

Clarissa Dalloway savaşın bittiğine şükrederek, şehir merkezinde çiçek almak için dolaşırken siz de onun hemen yanı başındasınızdır. Geçirdiği rahatsızlıktan dolayı rengi solmuş olsa da hayat doludur. Bir gülümseme yerleşir dudaklarınıza.

Duvardaki Leke öyküsünü okurken siz de eve yeni taşınan o kadınla birlikte koltuğa oturmuş, gözlerinizi şöminenin üzerindeki lekeye sabitlemiş, zihninizin içinde yüzyılları yaşamaya başlamışsınızdır bile.

Günlüğünde “Ben bütün toplulukların dışındayım” diyen Vırgınıa Woolf’un benim kalemime etkisini kısa bir yazıyla anlatmak çok mümkün olmayacak. Sadece yapıtları değil yaşamı ve yazmaya karşı olan tutkusundan da çok etkilenmişimdir. Örneğin gürültülü ve kontrolsüz bir kahkahası varmış, eğlenceli, komik bir kadınmış. Evi dergi ve kitap yığınlarından geçilmezmiş. Yazmadan önce mutlaka uzun yürüyüşlere çıkar, bu sırada zihninde yazacağı hikâyenin detaylarını düşünürmüş. Muhteşem bir hayal gücü ve entelektüel bilgiye sahipmiş. Daniel Jones, Virginia Woolf’tan Yazarlık Dersleri adlı kitabında ondan böyle bahsediyor:

Ve bu gün onun yaşadığı dünyadan çok başka bir dünyada yaşıyoruz, her şey son hızla değişiyor dönüşüyor. Onun ikinci dünya savaşının da etkisiyle girdiği bunalıma biz bütün dünyayı sarsan bir virüs salgınının etkisiyle sarsılıyoruz. Elbette yazarların, sanatçıların yapıtlarına yansıyacaktır bu gün yaşadığımız tarih, çünkü sanatçıların kişisel ve toplumsal tarihi yazdıklarına mutlaka yansır…

Handan GÖKÇEK

İzmir doğumlu uzun yıllardır edebiyat ile ilgileniyor. İzmir Bayraklı Belediyesi Kültür Sanat birimi eğitim kadrosunda çalışmakta. Çeşitli dergi ve gazetelerde kitap incelemeleri ve öyküleri yayımlanmakta.

Doğmak tesadüflere bağlıdır, başkalarının koyduğu bir isim altında yaşam sürer. Yazmak kendini kanıtladığı anda önce haritadaki sınırlar silinir, sonra diller ve en son dinler. Geriye kalana bakılır “İNSAN” o insanın gözlerinden görülür dünya, aşk, savaş, barış, ayrılık ve insani olan her duygu… Bazen susmak için yazılır, bazen haykırmak, bazen kendine dokunmak bazen de elinin eremeyeceği yerlere uzanmak… Arka sokaklar keşfedilir, içsel sokaklar, yük ve yoldur yazmak… Çoğu zaman bir metnin sonuna koyulan o son noktanın hazzıdır.

Eserleri:

Öykü :

Düş Hırsızı” 2002 Kum Yayınları
Sır Dökümü” 2008 Ara Yayınları
Katre 2018 Delidolu Yayınları

Roman :

Ah Mana Mu 1. Baskı: 2010 Pupa Yayınları
2. Baskı: 2011 Pupa Yayınları
3. Baskı 2016 Yakın Kitabevi Yayınları
4. Baskı yayıma hazırlanmakta

Elenika 1. Baskı 2014 Yakın Kitabevi Yayınları
2. Baskı 2016 Yakın Kitabevi Yayınları

Ve Yokmuş 1. Baskı 2017 Yakın Kitabevi Yayınları

Babamın Foça’sı 1. Baskı 2019 Heyamola Yayınları

Çocuk Kitapları :

Gökyüzü Perileri Ve Yeryüzü Çocukları 1. Baskı 2012 Yakın Kitabevi Yayınları
2. Baskı 2014 Yakın Kitabevi Yayınları
3. Baskı 2019 Yakın Ktabevi Yayınları
Piri Reis 1. Baskı 2012 Çizmeli Kedi Yayınları
Minik Yağmur Damlasının Maceraları 1. Baskı 2015 Yakın Kitabevi Yayınları
2. Baskı 2018 Yakın Kitabevi Yayınları
Charlie 1. Baskı 2017 Yakın Kitabevi Yayınları
Agatha Chiristie 1. Baskı 2019 Yakın Kitabevi Yayınları

Tiyatro Oyunu :

BEBEK-ler : 2011 Yönetmen: Tolga Yeter Atölye Karnaval

Gazete Köşe Yazıları:

Egeli Haber
Kamuoyu
Egede Son Söz
İz gazete

Ah Mana Mu İzmir Saint Joseph lisesinin ve on beş okulun katıldığı okuma günlerinde yılın en iyi romanı ödülünü aldı. Romanından alınan bir bölüm İlköğretim Vatandaşlık Ve Demokrasi kitabında okuma parçası olarak yer aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ