Semrin Şahin’den Kitap ve Film Önerisi…

Editör: Göksu N. Çakır

  1. Mülksüzler Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin’in 1974’te yazdığı Mülksüzler’in ülkemizde yayınlanması 1990’ları bulur. Bu bilim kurgu romanda Le Guin bambaşka bir evrende iki farklı gezegende geçen ütopik bir dünya yaratır. Kitabın en önemli özelliği anarşizmden beslenmesidir. Kapitalizm, bireycilik, devlet, aile, feminizm gibi birçok konuyu temel alır roman. Okumayanların okuma listelerinde öne çekmesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

   2.Godot’yu Beklerken  Samuel Beckett

1949 yılında yazılan absürt tiyatro eseridir. Sürekli gelmesi beklenen Godot bir imgedir oyunda. Çoğunluğun kanısına göre de tanrı imgesidir. İngilizce  “God” ve “İdiot” sözcüklerinin birbirine ulanmasıyla Beckett’ın karakter yaratımıdır Godot.  Anlatım incelikleri üzerine ve imgelerin altında yatan manalar açısından da durup düşünülmesi gereken bir oyun. 

3.Don Thomas Bernhard

Don , Thomas Bernhard - Fiyatı & Satın Al | idefix

Thomas Bernhard’ın 1963 yılında yayımlanan ilk romanıdır.  Don. Aynı yıl Bremen Özgür Şehir Edebiyat ödülünü kazandı. Bu ilk romanı diğer kitaplarından çok daha sonra Türkçeye çevrilmiştir. Roman, Schwarzach’ta tıp eğitimi alan bir öğrencinin, yanında staj yaptığı asistan tarafından Weng köyüne gönderilmesiyle başlar. Burada gözlemeye geldiği ressam Strauch, Bernhard’ın düşünce ve dil oyunlarının somutlaştığı bir kahraman olur.

  4. Çocuk Yasası Ian McEwan

Aile hukuku ve çocuk hakları üzerine yazılmış harika bir kitap. Ünlü hâkim Fiona Maye evliliğinde büyük bir kriz yaşamaktadır ve nöbetçi olduğu bir gece acil bir dava için evinden çağrılır. Adam Henry on yedi yaşında bir lösemi hastasıdır ve aldığı ağır kemoterapiler nedeniyle kan nakline ihtiyacı vardır. Ama Adam ve ailesi Yehova’nın Şahitleri’ne mensuptur, kan nakli onlar için günahtır.  Hastane yönetimi ve ailesi arasında yaşanan anlaşmazlıkta Fiona Maye son kararı verecektir. Dini dayatmaları, yasaları, evlilik hayatını sorgulayıcı müthiş bir roman.

  5.Öfke Philip Roth

1951 Kore Savaşı’nın ikinci yılı, ailesinin tek oğlu olan Marcus Messner çalışkan, itaatkâr ve geleceği parlak bir Yahudi gencidir. Babasının üzerinde kurduğu baskı nedeniyle ailesinden uzakta üniversite eğitimi almak için Ohio’daki Winesburg Üniversitesini tercih eder. Ailesiyle başladığı öfkeli hali bütün çevresini sarar. Kitabı okurken öfke kavramı üzerine de derin düşüncelere dalmamak elde değil.

5 Film Önerisi:

  1. Çavdar Tarlasındaki Asi 2017
  2. Paris’te Gece Yarısı 2011
  3. Çalıntı Hayat 2012
  4. Saatler 2002
  5. Kuzgun 212
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ