Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirme Üzerine Düşünceler ve Zem Sesini Arıyor…

Özlem Tezcan Dertsiz

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.

                Muzaffer İzgü  “Çocuk okuru olmayan bir toplumun, yetişkin okuru da olmaz” diyor. Söylemek istediklerimizi bir cümleye sığdırıyor böylece.

                Çocuklara kitap okuma alışkanlığı geliştirmek her dönemin kanayan bir yarası gibi. Hele hele telefonların, tabletlerin, internetin, uzay çağının içine doğan yeni nesil çocuklarımıza kitap okutmak hiç de kolay değil. Bir tuşa basıp, istediği bilgiye ulaşan, nerdeyse tüm kitapların özetlerine bulabilen, sanal dünyanın iksirleriyle sihirlenen bir nesille karşı karşıyayız. “Nevi şahsına münhasır” diyebileceğimiz bu nesle, eski yöntemlerle kitap okutmak hayal olmuştur. Peki ne yapacağız?  

                Aslında bu konuya çok kafa yoran birisi olarak bazı fikirlerim var. Ama bugün fantastik kitaplar üzerinde durmak istiyorum. Fantastik kitaplar bu çağ çocuğunun gözdeleri arasında. Bu türün iyi örneklerinin seçilmesi, çocuğun dünyasının zedelenmemesi açısından çok önemli kanımca. Belki de bu konuya emek harcayan kişilerin okuyup beğendiği kitapları tanıtması, öğretmenlerin, öğrencilerin, anne babaların işlerini biraz olsun kolaylaştıracaktır.

                Zem Sesini Arıyor kitabı fantastik çocuk kitabı türünde okuduğum en başarılı kitaplardan birisi oldu. Konunun çekiciliği, hiç azalmayan heyecan, karakterlerin seçimi açısından bir şölen sunuyor yazar Bengisu Gençay.

Kusursuz bir düzene sahip Bussola Gezegeni’nde üç tip insan yaşamaktadır: İnce sesliler, orta sesliler ve kalın sesliler. Her şeyin önceden planlandığı bu gezegende, düzene uygun olmayanlara ne olacaktır peki? Sesi olmadan doğan Zem’i ve olağanın dışında seslere sahip olanları pek de iyi şeyler beklememektedir.  Bu sonu değiştirmek için büyük bir cesaret gereklidir.  Bu cesaret kahramanlarımızda var mıdır acaba?

Zem ve Do’nun peşinde fantastik bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu yolculukta beni etkileyen şeylerden biri de, bazı fantastik çocuk kitaplarında rastladığım neredeyse iğrençliğe varan kahraman ve olayların olmamasıydı. Yazar olayları, okuyanları incitmeden ama heyecanı da bir an olsun düşürmeden anlatıyor. Zem Sesini Arıyor’un, hem küçüklere hem büyüklere söyleyeceği çok şey var. Çocuklar kadar büyüklere de öneriyorum. 

Zem Sesini Arıyor, Bengisu Gençay, Epsilon Yayınevi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ