Şenay Eroğlu Aksoy’dan Beş Film Beş Roman Önerisi

Editör: Göksu N. ÇAKIR

1-KÖRLEŞME- ELIAS CANETTI

Körleşme , Elias Canetti - Fiyatı & Satın Al | idefix

Yaşamın tüm anlamını kitaplarda arayan ProfKein’in dış dünyadan kopuşunu muhteşem bir dille anlatır. Kurnaz hizmetçi Therese ile evlenen Kein sahip olduğu birçok şeyi yitirecektir. CanettiKörleşme’de gündelik pratikten uzak, dönüşemeyen kuru bilginin insanı nasıl da ahmaklaştırıp yabancılaştırdığını ustalıkla anlatır.

2SES VE ÖFKE- WILLIAM FAULKNER

Çoğul anlatımın ustalıkla kullanıldığı roman bir ailenin yaşamına odaklanır. Kahramanları,  kahramanlar arasındaki bağı, hangi olayın kiminle ilişkili olduğunu anlayabilmek için yazarın benzersiz üslubunu çözerek yol almak gerekir. Romanda engelli çocuk Benjy’nin gözünden aktarılan bölüm oldukça etkileyicidir.

3- KÖR BAYKUŞ- SADIK HİDAYET

Kör Baykuş - Sadık Hidayet

Kalemdânlar yaparak yaşayan kahramanın hezeyana varandüşüncelerine ortak ediliriz. Doğu kültürünün masalsı sıçramalarıyla, gerçeküstü ögelerin ustalıkla kullanıldığı, sıkı dokunmuş, olağanüstü bir romandır.Yarattığı metafor, imge ve büyülü sıçramalarla okuru derinden sarsar. Giriş cümlesi bile okuru kalbinden yakalamaya yeter. “Yaralar vardır hayatta, ruhu cüzzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen, kemiren yaralar.”

4-MALİNA-INGEBORG BACHMANN

Malina , Ingeborg Bachmann - Fiyatı & Satın Al | idefix

 Roman kahramanı Malina’nınIvan’la aşkına tanıklık ederiz. Sancılı bir iç dünyanın, ilişkisinin odağına varolşun ve aşkın sırrına erilemez karanlığını ekleyerek dünyaya, dile, insanlık hallerine yaktığı bir ağıttır sanki. Farklı yazın türlerini de kullanarak romanı zenginleştirirBachmann.Mektup, şiir, tiyatro metinlerinden oluşan bölümler yaratıcılığı zirveye taşır.Her bir sayfa altı çizilesi aforizmalarla doludur.

5-İKLİMLER- ANDRE MAUROIS

İklimler , Andre Maurois - Fiyatı & Satın Al | idefix

Roman,İsabelle ve Philippe’in gözünden iki ayrı bölümde aktarılan bir aşk hikâyesidir.

Aşkı kadın ve erkeğin gözünden iki ayrı bölümde çok çarpıcı bir bakışlaanlatan,benzersiz bir romandır.

FİLMLER

1-Ulysses Gaze- Theo Angelopoulos

2-Ağlayan Çayır-Theo Angelopoulos

3-Dogville- Lars Von Trier

4-Ölümcül Oyunlar- Mıchael Haneke

5-Ruhların Kaçışı- Hayao Miyazaki

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ