Üvercinka Şanlı Haziran Ufuklarında…

Üvercinka, bu ay, 15 – 16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 50. yılında olayı tarihsel anlamının yanı sıra toplumsal ve politik etkileri, sanatsal yaratımda esin kaynağı oluşuyla değerlendiriyor. Seyyit Nezir, bu görkemli olayı Nâzım Hikmet’in öngörmesini, Turgut Uyar ve öbür İkinci Yeni şairleriyle Halkın Dostları’nın Nâzım’dan ve olaydan esinlenişini vurgularken; Osman Çutsay ise Nâzım’la İsmet Özel arasındaki derin ilişkiyi irdeliyor, Nâzım’ın büyüklüğü ile TKP arasındaki diyalektiği arıyor. Olcay Bağır; gerek Nâzım İçin Üç Başlık yazısında, gerek Şanlı Haziran’ın “Sinema ve İşçi Gerçeği” üzerindeki izlerini yapıtlarda çözümlerken, Celal İlhan ise Gün Ola Harman Ola adlı öyküsünde sergilediği işçi yaşamından kesitlerle derginin ana konularına güçlü katkılar sağlıyor.

Halûk Cengiz, Nâm-ı Diğer TEDA başlıklı kapsamlı incelemesinin bu ayki bölümünde, Türk edebiyatının Nâzım Hikmet, Yaşar Kemal, Aziz Nesin gibi büyük ustaları dışındaki değerlerini yutdışında tanıtma adına Fethullah Gülen, Ertuğrul Gülen, Doğan Hızlan gibi isimlerin aynı safta yer alışlarını sergiliyor. Nail Güç, Beyaz Adam Seni Lanetliyorum yazısında ABD’nin bugünlere gelen çizgisindeki ırkçı öğeleri açığa çıkarıyor.

Emrah Sönmezsoy, Her Şair Bir Şiir Hareketidir yazısında, Açık Şiir bildirisini yayımlayan şairlerin tutumunu estetik bağlamda yerine oturtuyor. Mitat Durmuş, Anday’ın Şiirinde Ölüm Ve Ölümsüzlük adlı çalışmasında, güçlü bir çözümlemeyle hem içerik hem teknik bağlamda şiir incelemesine yeni yaklaşımlar getiriyor.

Gizem Ece Gönül; Tersin Büyüyen Çığ başlığı altında Edip Cansever’in şiiri üstüne bilinenlerden yola çıkarak çok farklı değerlendirmelere varıyor. Barış Erdoğan, Kibir Anıtları denemesinde yine çok özgün ve ışıltılı söylemiyle pertavsızını yepyeni temaların izleri peşinde gezdirirken; Fatma Karagülle, Sait Faik Büyük Usta denemesiyle; Ali Kandaz, Stefan Zweig yazısıyla usta yazarın yaşamına ve yapıtlarına dair önemli anımsatmalarda bulunuyor. Nurcan Çelik, Sanat ve Hayat denemesinde, çarpıcı saptamalara yönelirken; Işıl Madak Kaya, gözüpek arayışlarını bu ay Aşka Rücu’da şiirle öykünün arakesitinde sürdürüyor. Derginin Mayıs sayısında teknik bir kazaya uğradığı için bu ay yeniden sunulan Cemal Süreya’yı Ev Sahibi Edemedik yazısında Haşim Şahin, sıcak bir anılara yer veriyor.

Demet Kurt Güngör, Zaman Kavşağında Taşın Düşü başlıklı görkemli gezi incelemesinde okuru mitoloji evreninde gelgitlere taşıyor. Cezmi Güntay, Karatren’de Sanat Olayı’nın e-dergi olarak hazırlık çalışmalarını değerlendirirken geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz güçlü felsefeci ve şair Oruç Aruoba’nın çabalarındaki anlam örgüsünü vurguluyor. Tuğrul Çutsay, Devlet Resim ve Heykel Sergileri Üzerine yazısında ilginç bir belgelik oluşturuyor.

Rasim Savak, Ruhumu Okşayan Mavi Kapı öyküsünde okuru entelektüel duyarlıklarla buluşturuyor.

Üvercinka’nın Haziran sayısı Altay Taşkın, Barış Erdoğan, Damar Orhan Özgül, Ertuğrul Erdoğan, Fatma Aras, Figen Şentürk, Halil Çamay, Halit Özboyacı, Haşim Şahin, İhsan Topçu, Mehmet Tektemur, Ozan Telli, Serhat Akdeniz, Süleyman Yağız, Şükrü Çiftçi, Uğur Olgar, Türkân İldeniz, Turgut Tan, Yusuf Ferhat’ın şiirleriyle bütünleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ