George Floyd, Mor Yıllar Ve Tuhaf Meyve…

Esra Sağlık

Yazarın şu ana kadar yazılmış 9 makalesi bulunuyor.

Sanat yapıtları için “İnsanın trajedisinden  doğmuştur “ denir ya, insanın en büyük trajedisi yine insandır.  Yıllar önce “Mor Yıllar” diye bir film izlemiştim.  Steven Spielberg’in  Alice Walker’in Pulitzer ödüllü romanından 1985 yılında  sinemaya aktardığı bu film, insanın insana zulmünün trajedilerin en ağırı olduğunu adeta tescilleyen bir konuya sahip.  Suç, istismar, kadına şiddet, ırkçılık gibi konuların uç örneklerinin yer aldığı bu filmin başkarakterleri siyahilerdir. 1900’lerin başında, güneyli bir siyahi kız olan Cecil’in etrafında gelişen olayları bana bugünlerde  hatırlatan şey ise  George Floyd ismi.  ABD’de  dolandırıcılık iddiasıyla yakalanan siyahi vatandaş  George Floyd, polisin orantısız güç kullanması nedeniyle nefessiz kalarak hayatını kaybetmişti.  Bu olay Amerika’daki ırkçılık tartışmalarını yeniden ateşledi.  Bu konunun 21. yüzyılda hala konuşuluyor olması insanlık olarak kat ettiğimiz arpanın epey kısa olduğunu ortaya koyuyor.   Teknolojik anlamda iletişimin ve ulaşımın ilerlediği bir çağda ortak yaşam alanları ve ortak duyarlılıklar konusunda ilerleyememiş olmak da neyin nesi  anlamlandıramıyorum.  Bu meseleyi herhangi  bir ülkenin meselesi olarak görmek yerine tüm insanlığın sorunu olarak görmek en doğrusu olsa gerek.  Seçme şansına sahip olunmayan özellikler bakımından ötekileştirilmek hatta insanlık dışı muameleye maruz kalmak  duyarsız kalınmayacak bir konudur.  Evde, okulda, işte,  hayata dair olan her  yerde topyekün bir mücadele gerektirir.  Sanatın dönüştürücü gücü burada da devreye girmiştir yıllar boyu.  Tam da burada  “Bülbülü Öldürmek”  dediğinizi duyar gibi oluyorum.   Gil Scott- Herron’un “ Zenci Fabrikası” adlı kitabı da Amerika’daki ırk konusunu ele alan kitaplardan biri.  Bu listeyi uzatmak mümkün.

 Edebiyatın yanında  meselenin   can damarına dokunan bir sanat dalı da müzik. Ufak bir araştırma yapmak için arama motoruna başvurduğumda karşıma bir şarkı çıkıyor: “ Tuhaf Meyve”.   Billie Holiday’ın  “ Strange Fruit” adlı şarkısı Amerika’da yaşanan bir ırkçılık olayı üzerine yazılan  şiirin bestelenmesiyle ortaya çıkmış. Beyazlar tarafından linç edilen iki siyahi gencin ağaca asılmış bedenlerinin yer aldığı bir fotoğraftan etkilenerek  yazılan şiirden bazı dizeler : “ Güney ağaçları bir garip meyveyi barındırıyor/ Kan akmakta ve kan kökte/ Siyahi vücutlar sallanıyor güney esintisinde/ Garip meyve kavak ağaçlarında asılı vaziyette…”   Fotoğrafa bakınca dehşete düştüm. 1930’lu yıllarda yaşanan bu trajedinin  bir şiire ve şarkıya dönüşmesi,  sanatın  yeni bir dünya yaratmak dürtüsünden başka ne olabilir? Dallarında garip meyveleri olan ağaçlara sahip bir ülke ya da bunlara tanık olmuş tüm insanlık, ne zaman bitirecek bu vahşeti?  

Yıl 2020. Bu kez Amerikalı bir polisin,  diziyle boğazına çöktüğü George Floyd’un  fotoğrafı… Ölmeden önce söylediği son sözler takılıyor kursağıma : “Lütfen nefes alamıyorum.”  Sorumlular cezalandırılmış. Münferit bir olaymış. Ne olursa olsun, bana bunları yazdıran bu olay keşke hiç olmasaydı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ