Özgür Çırak’dan Kitap ve Film Önerisi

Editör: Göksu N. Çakır

Kitap kurtları, vakit buldukça okuyanlar ya da şöyle güzel bir kitap olsa da okusak diyen insanların ortak bir özelliği vardır, ellerine aldıkları kitapla ilgili yanılgıya düşmek istemezler. Kitabı ellerinde evirip çevirir, son sayfayı okuyup kapattıklarında geçen zamana, harcanan paraya yazık olacak mı diye kitabın gözünden anlamaya çalışırlar. Tüm bunlara sebep yer yer zaman darlığı kimindeyse kıt kaynaklardır, kuşkusuz. İş gelir gider iktisadi ilişkileri, kahrolasıca kapitalizme kadar varır. En bu kadar kelam ettikten sonra okuyucuya iyi ki bu kitabı okumuşum dedirtecek birkaç kitap önerisinde bulunayım.

Metal Hayatlar - Berna Durmaz | İletişim Yayınları | Okumak ...

1. Berna Durmaz – Metal Hayatlar: Betona, metale ve kaporta sellerine boğulan şehirlerde korkularıyla, sömürülüşleriyle, insanları, emekçi sınıfları anlatıyor Berna Durmaz. Yazarın sözcük seçimleri, seçtiği sözcükleri birbirine yakıştırışı usta işi. Bu kitapta karakterler bir koronun farklı sesleriyle aynı acıyı, aynı yoksulluğu, aynı kaybedişi anlatıyorlar. Berna Durmaz, Türkiye edebiyatı öykücülüğünde özgün ve güzel bir ses.

Kapalıçarşı , Fuat Sevimay - Fiyatı & Satın Al | idefix

2. Fuat Sevimay – Kapalıçarşı: Ahmet Hamdi Tanpınar ödülünü de alan “Kapalıçarşı” severek okuduğum bir diğer kitap. “Kapalıçarşı”, tarihi bir zemin üzerinde, masalla gerçeğin iç içe geçtiği, anlatıcının zaman zaman romandan başını uzatıp biz okurlara nanik yaptığı güzel bir roman. Fuat Sevimay karakterleri nasıl konuşturacağını iyi biliyor. Romanda sürpriz sevenler için İhsan Oktay Anar’a da bir selam esirgenmemiş.

Çok Çağı - Arzu Eylem

3. Arzu Eylem – Çok Çağı: Bu romanın yazarı Arzu Eylem, yurtdışında sıkça başvurulan bir yöntemi, “rewriting” / yeniden yazma yöntemini kullanarak Ursula K. Le Guin’ün “Mülksüzler” romanını tekrar yazmış. Mülksüzler romanını birçoğumuzun malumu olduğu üzre konuya dair ipucu vermeyeceğim; zaten romanı özgün kılan da Arzu Eylem’in çağrışımlara açık, yer yer şiirsel dili. Bilim-kurgu ile şaman bilgeliğini harmanlıyor. Farklı bir isim, farklı bir üslup arayışı içinde olanlar için Arzu Eylem’in Çok Çağı ilgi görmeyi hak ediyor.

D&R - Kültür Sanat ve Eğlence Dünyası

4. Umay Umay- Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli: Umay Umay’ın okuduğum ilk şiir kitabı. Şairimiz, çoklarının, kültür endüstirisi kızar diye ağzına almaya bile korktuğu meseleleri şiirine taşımış. Nedir bu konular: Ölüm oruçları, Bayrampaşa Cezaevi’ne yapılan “hayata dönüş operasyonu”… Hem toplumsal duyarlığı yüksek hem de şairliği güzel.

Boş Parantez - Deniz Dengiz Şimşek

5. Deniz Dengiz Şimşek-Boş Parantez: Bu roman İndie Yayınları’ndan çıkıyor. Deniz Dengiz Şimşek’i hem Nota Bene hem de Alakarga Yayınları’ndan çıkan öykü kitaplarıyla biliyoruz. Bu kitap yazarımızın ilk roman denemesi. Boş Parantez’in kahramanı bir “anti-kahraman”. İçi boşaltılmış gibi zaman zaman duygusuz ve aptal; fakat ondan beklenmeyecek kadar hazırcevap. İsmi İhsa. İşi gücü kitaplar arasında dolaşıp İnci’ye mektuplar yazmak. Bir başa ve sona ihtiyaç duymayan, büyükçe bir “Boş Parantez”in içini dolduran, hem de gayet güzel dolduran bir ilk roman.

İyi okumalar.

FİLM ÖNERİLERİ

Bugün ne izlesek? Bana güzel bir film söyleyin de izleyeyim. Pişman olmayız değil mi? Bunları zaman zaman siz başkasına sormuşsunuzdur veya birileri size sormuştur. Bugün ne izlesek? Malum sinema kocaman bir fabrikadır bugün. Her gün önümüze yeni birçok film koyuluyor. Ben de karınca kararınca son zamanlarda izleyip sevdiğim beş filmi not ettim.

1. The Lobster: Sıra dışı filmleriyle bildiğimiz Yorgos Lanthimos’un yönettiği bir film. Bir distopya. İlişkilerinde başarısız olanları bekleyen ilginç bir dönüşüm hikâyesi.

2. The Endless Trench: İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyetçileri destekleyen bir adam faşist cuntacılardan saklanma hikâyesi. Hem de otuz yıllık bir hikaye. Çok başarılı bulduğum bir filmdi.

3. Sorry WeMissedYou: İşçi sınıfının yönetmeni olarak bilinen KenLoach’ın filmi. Kargo işinde çıkan gelişmelere ayak uydurmaya çalışan bir aileyi anlatıyor Loach. Loach çok büyük bir yönetmen.

4. Boze Cialo: Polonya yapımı bu filme hapishaneden çıkan bir gencin rahip olma deneyimi anlatılıyor. Sıkı bir kara mizah.

İyi seyirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ