Bir Film, Bir Kitap

GÖKSU N. ÇAKIR

GÜNÜN KİTABI

Serebral Palsi hastası olan Melody Brooks, on yaşında zeki bir çocuktur. Melody’nin vücudu gelişmezken aklı hızlı bir şekilde gelişir. Kitapları kasetten dinlemeyi ve ailesini çok sever. Konuşmayı çok ister ancak hastalığından ötürü konuşamaz.

Melody, hayatını tekerlekli sandalyede geçirmek zorunda. İnsanlarla iletişimini tahta üzerinde yazılı kelimelere başparmağını vurarak kurabilir. Bayan V’nin ona bakmaya başlamasıyla hayatı değişir. Bayan V’nin yardımlarıyla kişisel konuşma bilgisayarıyla insanlarla iletişim kurmaya başarır; bununla da kalmaz, yarışmalara katılır ve çok büyük başarı elde eder.

Bu kitaptan öğretmenlerin, öğrencilerin hatta herkesin çıkaracağı çok ders var. İyi okumalar.

GÜNÜN FİLMİ

Dawsey, Edebiyat ve Patates Turtası Derneği üyesidir. Küçük bir adada dostlarıyla yaşar. Yazar Juliet’le mektuplaşır.  Juliet, Dawsey’un arayıp bulamadığı kitabı göndermesiyle dostlukları pekişir.  Juliet, Dawsey’in överek yazdığı bu derneği ve üyelerini merak eder. Zaten yazacak bir şeyler aramaktadır. Karar verir, o küçük adaya gidecektir. Gemiye binmeden önce sevdiği erkeğin ona yüzük vermesiyle nişanlı bir kadındır artık. Ne var ki adaya gidince hayatını değiştirecek sürprizlerle karşılaşacaktır.

    Edebiyatın, dostluğun, savaşın ve aşkın iç içe olduğu 2018 yapımı bu filmi çok seveceksiniz. İyi seyirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ