Corona Virüs Sinema Dünyasını Nasıl Etkiledi?

Dünyayı derinden sarsmaya devam eden Corona virüs salgını, tüm sektörleri olduğu gibi sinema sektörünü de etkiledi. Başta Çin olmak üzere birçok ülke, sinema sektöründe iki ay içerisinde milyonlarca dolar kayba uğradı, festivaller iptal edildi, film çekimleri ertelendi.

Salgın nedeniyle Çin’de 70 bin sinema salonu kapalı. Kaybın 2 milyar doları bulabileceği belirtiliyor. ABD’li film yapımcılar da endişeli.

Pek çok filmin çekimleri ertelenirken bazı ünlü oyuncularda corona virüse yakalandıklarını açıkladılar. Ünlü oyuncu Tom Hanks ve oyuncu eşi Rita Wilson’ın testleri pozitif çıktı. Game of Thrones’ta “Ellaria Sand”i canlandıran İngiliz oyuncu Indira Varma ve “Tormund” u canlandıran Kristofer Hivju’nun da corona virüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. James Bond serisinden 2008 yapımı Quantum of Solace’ta ajan rolüne hayat veren Olga Kurylenko, sosyal medya hesabından corona virüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Dünyada ki tüm sinema planlarını alt üst eden Corona salgını hızla yayılırken pek çok ülkede sinema etkinlikleri iptal edildi ve pek çok sinema salonu kapandı. Dolayısıyla vizyona girmesi beklenen filmler de ertelendi. “73. Cannes Film Festivali” başta olmak üzere, “44. Hong Kong Uluslararası Film Festivali” ve “39.İstanbul Film Festivali” gibi önemli film festivalleri belirsiz bir tarihe kadar ertelendi.

90’lı yıllara  damgası vuran “Top Gun” filminin devamı olarak çekilen ve merakla beklenen “Top Gun: Maverick” filmi ise 23 Aralık tarihine ertelendi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ