Kadın Günlüğü Ve Doğanın İntikamı

İsmail Cem Doğru

Yazarın şu ana kadar yazılmış 45 makalesi bulunuyor.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü ülkemizin standartları ve geleneksel öğretiler ışığında karşılayıp içselleştirmeye çalışıyoruz. Elbette kafalar karışık. Kadının durumu hakkında bir karara varmakta oldukça zorlanıyoruz.

Kadının herhangi bir hakkı var mı, yok mu, çalışmalı mıdır, çalışması her şeyi berbat mı ediyor, çocuk doğurmak onun hakkı mıdır, zorunluluğu mudur, bir seks objesi midir, başka bir şey midir, bir türlü karar veremiyoruz. Her şeyden önce insan dediğimiz canlı türü yedi – sekiz cinsiyetten oluşmuyor. Erkek dediğimiz cinsin dışında bir de kadınlar var işte. O kadar. İlginçtir; her görev ve sorumluluk içinde bulunurlar. Ama haklar konusu hep tartışmalıdır. Özellikle kadınları ilgilendiren günlerde herkes güzelleme yarışları içinde olsa da günlük yaşamda bunun bir karşılığı olmadığı ortada.

Kafamızı en çok kadın – erkek eşitliği meselesi karıştırıyor. Fiziksel farklardan başlayarak sorguluyoruz bunu. Kadın ve erkek nasıl eşit olabilir? Bir defa rahatlıkla dövebiliyoruz kadınları. Tecavüz falan etmek istediğimizde çok fazla şansları yok. Üstelik dişi –köpek – kuyruk üçgeninde gelişen durumlar da söz konusu. Yani dövsek ve tecavüz etsek bunun bedelini rahatlıkla ödetebiliriz. Kendini öldürttüğü, dövdürttüğü, tecavüz ettirdiği için zaten suçludur. Aklımız karışıyor; “kadınlarla nasıl eşit oluyoruz” diyerek. Toplumsal koşullar zorunlu kılıyor bazen. Yaşam koşulları zorluyor ve pes edip eşitliği kabul ediyoruz. Ama o zaman da durumu otobüste yer verme meselesine kadar indirgiyoruz. Madem eşitlik var neden otobüste yer verelim? Madem eşitiz o da onu yapsın, bunu yapsın vs…

Üstelik kadın denmesi de biraz zorlar insanı. Bayan demek gibi bir eğilim gelişmiştir. Bayan daha örtülü bir ifadedir. Kadın, sözcüğünü fetişist buluruz. Kadın ifadesi cinsel organ, uzuv ve cinsellik çağrıştıran bir ifade gibidir. Bayan daha ara bir cinsiyet gibidir. Daha az ayıptır sanki. Daha kapalı çevrim bir ifadedir. Kamuflajdır adeta kadın olmanın.

Oysa her evin ana unsurudur. Hayatın kendisidir. Doğanın dengesi içinde yüzde elli görev ve sorumluluklarla donatılmıştır. Bu anlamda doğayı anlamak, doğayı tanımak önemli… Doğa intikamını alır. Doğanın dengesini bozduğunuzda doğa bunun altında kalmaz. Doğa sadece bitki örtüsü, hayvanlar ve toprakla ifade edilemez ki.

Aklına eseni yapmaktan imtina etmeyen insan evladı, içine sindiremediği kadın olgusunu sınırlı zekâsına göre şekillendirdikçe bir bedel ödenecek elbette. Birileri kadının doğal yaşam içindeki rolünü biçimlendirmeye devam ediyor. İçeri kapatıyor, haklarını gasp ediyor. Öldürülmesi yönünde telkinler geliştiriyor. Öldürülmesini normalleştirmeye çalışıyor. Eve kapansın istiyor. Üretimde olmasını istemiyor. Eğitimde olmasını istemiyor. Eğitilmesini istemiyor. “Kadın çiçektir” diyor mesela. Bunun alt metni “canım ne zaman isterse koparırım”dır. Bir süs eşyası zannediliyor. Bunu desteklemek için de kadınları kullanmak gibi bir eğilim geliştirdik.

Kadının sosyal yaşantıdaki özgürlük alanını kısıtlayan toplumlar bunun bedelini mutsuzluk, cehalet ve gericilik hastalıklarıyla fazlasıyla ödüyor. Bunu yapmış toplumların diğer toplumlar tarafından teslim alındıklarını, özgürlüklerini ve ekonomik güçlerini yitirdiklerini gizlemiyor kimse.

Bir geleceğiniz olsun istiyorsanız kadının özgürlük alanına çizilmiş tüm çizgilere savaş açın. Cehalet toplumun tümünü hedef almaz. Kadını sindirmenin yeteceğini bilir. Bu yüzden otobüste yer verirken üşenmek şöyle dursun, insan bir toplumun geleceğine sahip çıkıyor gibi sarılmak zorunda bu duruma.

Doğanın zayıfı yok eden düzenini yanlış anlıyoruz. Doğal seleksiyonu da… Güçlü olan zayıfı yok edebilseydi doğada çoktan tek tür canlı kalmış olurdu. Doğal seleksiyon daha çok başarısız olanın başarılı olan için feda edildiği bir düzendir. Daha iyi olanın hayatta kaldığı bir düzendir. Kadının zayıflatıldığı toplumlardan da doğanın bir intikamı olacaktır mutlaka…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ