Mine Ömer Yazdı: Eyvah Yine mi Terlik?

Mine Ömer

Eyvah Yine mi Terlik?

Berna Olgaç’ın “Eyvah! Yine Mi Terlik?” isimli çocuk romanı, 2019’da Mühür Kitaplığı’ndan yayımlandı. Sıra dışı, şaşırtıcı kurgusuyla soluk soluğa okunan romanın kahramanı Şerafettin’e ailesi ve arkadaşları kısaca Şero diye seslenirler.  Şero,  arkadaşları ile oynamayı çok seven bir çocuktur. Annesi ise onun, aynı sevgiyi derslerine de göstermesini istemektedir. Şero, annesinin bu yakınmalarından hiç hoşlanmaz.     

Yakın arkadaşı Mıstık’la aynı mahallede oturur, aynı okula giderler. Hatta aynı sınıftadırlar. Bununla da kalmıyor aynı notları alıyorlar. Aynı ödevi yapıyorlar, aynı dersleri seviyorlar. Aynı takımı tutuyorlar.

Okulların açılmasına az bir zaman kala Şero, sınıf arkadaşlarını özlediğini yatağında düşünürken,”Şero, buradayım” diye ona seslenen farklı bir ses duyar. Hiç tanıdık bir ses değildi bu. Şero, şaşırır. Çünkü etrafta kimsecikler yoktur. Başını yataktan yere uzatınca annesinin sağ terliğini görür. Terliği yatağın altına kendisi saklamıştı. Terlikten başka bir şey de yoktu yatağın altında. Birden terlik konuşmaya başlar ve Şero’ya “Annesini neden üzdüğünü” sorar. Şero, şaşkına dönse de terlik konuşmaya devam eder.

 “Anlat bakalım Şero. Anneni neden üzüyorsun? Beni bir oraya bir buraya uçurtturuyorsun evin odalarında. Bunu yapmaya hakkın var mı?” diye sorduğunda küçük çocuk oldukça şaşırır. Annesinin her gün sürekli kendisine fırlattığı bu terlik, nasıl olur da şimdi konuşuyordu? Ne zaman yaramazlık yapsa annesi terliğini çıkarıp Şero’ya fırlatırdı. Annesinin terliğinin fırlatılmaktan canı o kadar yanmıştı ki konuşmaya başlamıştı. Üstelik fırlatılmaktan canı yanan terlik, Şero’ya dert yanıyordu. Küçük çocuk şaşkındır. Terlik konuşmayı sürdürür ve annelerin affedici olduğunu da anlatır.

Aslında Şero da annesini yaramazlıklarıyla üzdüğü için pişmandır. Ama annesi ona ikide birde neden terlik fırlatıyor onu anlamıyordu… İşte terliği de bu yüzden yatağın altına saklamıştı. Terliğe nasıl konuşabildiğini kuşkuyla,  merakla sorar. Terlik anlatır: “Annelerini üzen çocuklara bazen ses verdiklerini, çocuklara yardım ettiklerini” söyler.

Tüm bu duydukları karşısında Şero şaşkındır ama terliğin konuştuğunu, yakın arkadaşı Mıstık’a söylemek için de sabırsızdır. Mıstık’la da konuşmasını ister terlikten. Terlik yalnızca Şero’ya konuştuğunu, başkalarının yanında konuşmadığını, onların gözünde sıradan bir terlik olduğunu söyler. Terliğin sihirli gücünün derslerine yardımcı olup olamayacağını öğrenmek istese de terlik amacının O’nu, iyi bir çocuk haline getirmek olduğunu, bunun dışında kendisine yardım edemeyeceğini, zaten perilerin de izin vermediğini anlatır. O günden sonra Şero’nun hayatı değişmeye başlar.

Berna Olgaç, günlük, sıradan yaşamlar üzerine kurduğu romanında, çocuk okuru kuşkulandırarak acaba sihirli güçler bizim terliğimizi de sihirler mi? Sorusunu sordurtarak merak uyandırır. Olgaç’ın vermek istediği mesaja araç olarak hepimizin evinde onlarcası bulunan terliği seçmesi, sıradan bir tercih değildir. Amacı; küçük okurların romanı okurken, daha çok empati yapmalarına olanak sağlamaktır. Romanda terlik; gerçeküstü, büyülü düşselliğe dönüşüyor.  Öte yandan, büyülü, doğa ötesi  terlik, roman boyunca  gerçek yaşamın içinde çelişki de yaratmıyor,  hatta uyum içerisinde devam eden bir beraberlik söz konusudur.  İç içe geçmiş bu beraberlik artık bir bütünü temsil eder. Sihirli bir terliğin kattıklarıyla, roman büyülü bir gerçekçiliğe dönüşüyor.

Çocukların sıkılmadan okuyabilecekleri, hatta kendi yaşamlarından tatlar da bulabilecekleri “Eyvah Yine Mi Terlik?” dokuz bölümden oluşuyor.”Merhaba Ben Şero, Yakın Arkadaşım Mıstık, Annemin İkazları, Şaşkın Mıyız Neyiz?, Şerafettin Beni Mahvettin!, Anneler Bağışlayıcıdır, Mıstık’la Başım Belada, Terlik Konuşuyor, Okulun Yolları Taştan Geliyor Şero Başkan!” . Berna Olgaç’ın yazdığı  “Eyvah Yine Mi Terlik?”’in kapağını Oğuz Gürel resimledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ