Annemin Kalbi Gibi

Dilruba Nuray Erenler

Kitap : Anlat Kalbim Bypass Günlüğü

Yazarı : W. Bahadır Bayrıl

Mühür Yayınları

130 sayfa

“annemin kalbi gibiyim gecesi rüzgarla savrulan

bu hüzün dehlizinde, kim görür halimi”

            Şair yazar W.B. Bayrıl “Anlat Kalbim” isimli Bypass günlerini içeren pembe renkli anlatı kitabını o nazik duyarlığı ile tarafıma imzalamasının üzerinden bir ay geçmiş.

Kitabı elime aldığımda “ruhuma kalbime bedenime şifa veren kadına Hilal’e” diye atıfla başlayan satırdan itibaren sayfalarından kopamadım ve hiç bırakmadan bitirdim. Okuma süresinde rahmetli anneciğimin bypass sürecini yeniden anımsayıp yaşadım .

            Anjiyolar, stentler, baloncuklar derken onun da dört damarı ciddi oranlarda tıkalı bulunmuş birisi aorta çok yakın diye riskli bulunup ameliyat edilmezken diğer üçü bacaklarından alınan damarlarla değiştirilmiş vefatına dek yaşamını damar sorunu olmadan ama şekerli sürdürmüştü.  O zamanda yazılmış böyle bir kitapla karşılaşıp okumuş olsaydım annemin refakatinde, kendi içimde en sevdiğim insana karşı yaşadığım kaybetme korkularını daha az geliştirir, süreci biraz daha güvenli hissederdim.

            Bu kitap bir deneyimin bir tanıklığın eseri … Yaşamı varoluşa bakışı felsefi ve edebi metinlere yaklaşımı şairsel duyargayla irdeleyip sorgulanması bize Bayrıl’ın şiirlerini ve -Her Zaman Şair- kitabındaki anlam salkımlarını getirip avucumuza bırakıyor.

            Yeni düşünce kulvarlarında dört damar değişiminin tanı ameliyat ve iyileşme sürecini buluyorsunuz. Çocukluğundan başlayıp, sizi o geri dönüşümlü labirentte, var olduğu zihinsel ruhsal düşsel olgularla içindeki bir ailenin kocaman çocuğuna götürüyor, ruhun derinliklerinde gezinip psikolojik tahliller yapıyor. Soyut kavramlarla hisleri duyguları somutlaştırıyor.

            “Sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez”  diyor ya Sokrates öyle işte.

Nihayetinde acı, hüzün, yas, endişe, korku, öfkeyle ve hatta sevinçle baş etme yollarını yaşayıp öğrenen insan, vücut ikliminin sultanına zihnin pırıltısını bırakır.

             Şair bazen de geri dönüşü olmayan yolda akıl ve mantık verilerine pamuk ipliğine tutunup, güzel biten yolculuğun sonunda, yeni doğmuş bir bebek kadar güçlü kalbiyle, bu konuda deneyim yaşayacaklara ve herkese kalemiyle bir yol haritası çiziyor.

             Türkiye İstatistik Kurumu 2014 yılındaki verilerine göre dolaşım sistemi hastalıklarından ölüm, tüm ölüm nedenleri arasında yüzde 40,5 ile ilk sırada anımsatayım.

Tıpkı annemin kalbi gibi ritimli, bu kalpsizler dünyasında sevdiklerinle “yürü hür maviliğin bittiği son hadde kadar” kalbinle kaleminle var ol Şair.

Dilruba Nuray Erenler

Kartal – 2019

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ