Selma Sayar’ın kaleminden; DÜŞÜYORUM TUT ELİMDEN…

Yonca Yaşar

Eğitimci, yazar Selma SAYAR’ın imzasını taşıyan “DÜŞÜYORUM TUT ELİMDEN”, 2018 yılında Mühür Kitaplığı’ndan yayımlandı. Editörlüğünü sair Mustafa Fırat’ın yaptığı kitap on öyküden oluşuyor.

Selma Sayar, maden emekçilerinden, töre kültürünün esaretindeki kadınlara, Asi Nehri kıyısında lastik ayakkabısını  arayan çocuktan, aşkını hırsa, hayallerini rüyalara kaptıran insana, insan hallerine  mercek tutuyor öykülerinde.

 “Sözcükler yüreğin dile gelişidir. İçeride kıvranadursun o ruh, söz onun tesellisi, sırdaşı, sözcüsüdür.” cümlesiyle yeşerttiği aşk kadar  tarih boyunca insana eşlik eden ayrılık  ve ihaneti de duyumsatiyor okuruna.    

Köprü altında uyandırdığı ve “onurlu, eşit yaşama”  dair özlemini dile getirdiği Garib’in düşü gibi, zifiri karanlıkta ölüm acısıyla yüzlestirdiği öykü kahramanlarına ilişkin kimi anlatılarda, okuru beklemediği sonlar ile şaşırtmayı da ihmal etmiyor, yazar.

 Düz yazıdan şiire, kitap, film tanıtılarından mektuba, edebiyatın zengin anlatım türlerini içeren  “SIRÇA SARAYIN SERÇELERİ” ise; yazarın aynı yayınevinden okurla buluşan ilk kitabı. İkinci basımı 2018 yılında gerçekleşen “SIRÇA SARAYIN SERÇELERİ” de, kimi zaman çocukluk anısıyla, kimi zaman bir edebiyat çınarının yaşam öyküsüyle, kimi zaman da bir  gazete haberiyle  dokunmayı başarıyor duygu dünyamıza.

Her iki kitabında da doğup büyüdüğü kadim toprakların izini süren yazılarına bazen bir masal bazen  tarihsel bilgi eşlik ediyor.  İşlenen duygu ve olaylar; içinde barındırdıkları onca acı, haksızlık ve zulme  rağmen deneyimli eğitmen ve edebiyatçı SAYAR’ın kaleminde, “zorlanan insan”lığa alternatif bir dünyanın kapısını  aralama cesareti veriyor.

Aydın, duyarlı bir eğitimci sorumluluğu  ile  sesleniyor Selma öğretmen; “Hayatta her şey olabiliriz, ama önemli olan hayatın içinde insan olabilmek ve insan kalabilmektir. Biz önce insan olalım ve insan kalalım.… Yarınlara karşı sorumluyuz…. Güzel günler bırakmak için yarına geç kalmayalım!!!…”

Geç kalmak istemeyen ve nasıl başlayacağını bilmeyenlerdenseniz, işe  Selma SAYAR’ın kitaplarını okuyarak  koyulabilirsiniz. Akıcı, duru ve  dostane bir dille yazılan sözcükler yüreğinize dokundukça, umuda daha bir inançla asılacaksınız.

Zamansızlık, vefasızlık ve duyarsızlığın bunaltıcı atmosferine rağmen. “Umut mu? Zulamızda hep var… Her  zaman var…” diyen Selma öğretmene ses vermeden duramayacaksınız. Yine onun değimiyle;  “Dünya döndükçe unutulmamak, unutmamak ve unutturmamak için…”

   

Selma SAYAR

1974 yılında Antakya/Nahırlıda doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamladı.1995 yılında Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.  Lacivert ve Amanos dergilerinde   öykü ve kitap tanıtım yazılarını yayınladı. Sevdalım Hayat, kitapeki.com, yazıatölyesi.com ve mektupedebiyat.com sitelerine de kitap tanıtım yazıları yazmaktadır.Halen Türkçe öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ