Gökçenur Ç.’den Okuma Önerileri…

Birinci önerim Emrullah Alp’in Yitikülke Yayınları’ndan çıkan Sanı adlı son şiir kitabı. Kekeme Kırıntı’dan Sanı’ya şiirini safra ile doldurmadan büyütmeyi başarmış. Şiir-şair-okur sacayağında mesafeleri açmadan, okurun içinde ferahlıkla nefes alabileceği bir art alan, hikayeyi kendince tamamlayabileceği bir boşluk yaratmış.

Başka türlü de anlatırdım bunu sana
Herkes olmaktan korktum, yapmadım
Kuşlara yürümesini öğretmek ilk benim aklıma geldi
Rüyamda Ali’yi ilk ben gördüm

Senin yaşındaydım,

Dizinde ağlıyordum
Bana böyle şeyler de geldi,

Yapmadım.

            Ben, sen de yapmazsın sandım.

diyor Emrullah Alp.Ben okudum. çok sevdim. Siz de seversiniz sandım.

İkinci önerim Nazan Alioğlu ile Bengisu Bayrak’ın Literatür yayınlarından çokan Çağdaş Sanatta Anlam Sorunu adlı kitabı. Kitabın Gerçeklik ve Yorumları bölümü bence tüm şairlerin okuması gereken bir ders niteliğinde. Kitaptan üzerinde uzun uzun düşündüğüm bir parçayı paylaşmak isterim, “Taklit sadece sanatın doğayı taklit ettiği yerde ölçülebilir. Belting’e göre taklit değerlendirilebilir, ölçülebilirdir;ama her zaman yeniden fakat değişik bir biçimde tanımlanmalı, belirlenmeli ve sınırlandırılmalıdır.Sanat gerçekliği -yani toplumsal, dini ya da kişisel olanı- taklit ettiği zaman, taklidin sonucundaki cisimleşmeler gerçeklikle kıyaslandığında geriler, uzaklaşır, azalır. Bu nedenle gerçeklik için söyleyebileceğimiz tek şey onun her zaman değiştiğidir.”

Üçüncü önerim şu hayatta beni en çok etkileyen yazarın muhtemelen en sevdiğim romanı; Tom Robbins’in Dur Bir Mola Ver adlı romanından bahsediyorum. Yazmanın bir oyun olduğunu hatırlattığı için, dil, sözcüklerin etrafına toplandığı bir şenlik ateşiymiş gibi yazdığı için, genellikle karakterlerine aşık olduğum için, zekice kurgularla romanların sonunu tahmin etmekte ustalaşan okurları bile şaşırtabildiği için, pancardan, bir seferinde “bir yazar için bir eğretileme bir dolar kadar gerçektir.” yazdığı için, bir seferinde “bazı kızılderililerde şiir yazmak için kullanılan fiille nefes almak için kullanılan fiil aynıdır.” yazdığı için, bir seferinde “Doğa istikrarlı değil. İstikrar doğal değil. Yegâne istikrarlı toplum polis devletidir. Bir toplum ya özgürdür ya istikrarlı.” yazdığı için, hasbel kader şairlik etmeye gayret eden ve hayatını elektrik mühendisliği ile idame ettiren bendenizin yarasına “Bilim adamı romantik olanı dürüst kılar, romantik olan da bilimadamını insan kılar.” diye yazarak yarabandı olduğu için ve son olarak okuduğum her kitabından sonra bende önlenemez bir şiir yazma isteği uyandırdığı, esin verdiği için en etkilendiğim yazar Tom Robbins en sevdiği kitabı da Dur Bir Mola Ver’dir.

Son önerim de Gonca Özmen’in Kırmızı Kedi ‘den çıkan Bile İsteye adlı şiir kitabı. Gonca Özmen bu kitapta ilk göz ağrısı türkülere dönmüş. Dizelerin söz dizimi türkülerden gelse de kendi şiirinin bir parçası kılmayı bilmiş.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ