Yazar Semrin Şahin’den Okuma Önerileri…

Thomas Bernhard “Sarsıntı”

Taşranın ikiyüzlü ilişkilerini, çirkinliklerini anlatan “Sarsıntı” romanı Thomas Bernhard’ın çok sevdiğim kitaplarından biridir. Yazarın erken dönem eserlerinden olan roman  anlatı evrenine temellerini barındırır. Bu romanda iki farklı anlatım tarzını benimseyen yazar yenilikçi bir biçem yaratır. Kitap insanın taşrada varoluş serüvenine bir tanıklıktır. Yazarın yazın dünyasına dair söylemleri açısından da değerli bir kitap.

Rainer Maria Rilke “Malte Laurids Brigge’nin Notları”

Rilke, Malte Laurids Brigge’nin Notları’nı 1910 yılında yayımlar. Çağdaş edebiyatın öncü romanlarından biridir roman.  Malte, 1902 ve 1903 yıllarında gittiği Paris’te gördüklerini, yaptığı gözlemleri anlatır roman boyunca. Savruk bir zihnin notları gibi görünse de roman aslında amacını en baştan belli eder. Roman şu cümleyle başlar: “Demek buraya yaşanacak yer diye geliyorlar; burası ölünecek yer, desem daha doğru.” (s.9)

Varoluş sorunu yaşayan bir karakterin notlarıdır okuduklarımız. Sorgulayan bir zihin vardır karşımızda. Yazar roman boyunca zaman olgusu üzerinden felsefi açılımlar yapar. Geçmiş, şimdi ve gelecek ekseninde roman boyunca zamanın edebiyat anlayışına karşı çıkarak yenilikçi bir bakış açısı geliştirir. Geleneksel zaman sıralamasından kopup olayları karışık bir biçimde okura sunar. Bu bağlamda okunması gereken önemli bir kitap.

Marcel Proust “Kayıp Zamanın İzinde”

Proust’un yaşamının son on yedi yılında yazdığı yaklaşık bir milyon iki yüz elli bin sözcükten oluşan ve mutlaka okunması gereken dev bir romandır. Proust’un sarsıcı anlatı evreni sizi kendine hayran bırakacaktır.

Adalet Ağaoğlu “Dar Zamanlar Üçlemesi”

Toplumun modernleşme sürecini bir aydın kadın olan Aysel’in gözünden yenilikçi bir üslupla veren Adalet Ağaoğlu, ölmeye yatan bir kadının gözünden yabancılaşmasını anlatır. Hem karakter açısından hem de üslup açısından okunmasını önemsediğim romanlardan biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ