Emre Gürkan Kanmaz’ın Gözünden Haftanın Kitapları…

Unvanlara takılmadan söyleyeyim; ömrüm kitapların içinde geçti, geçiyor. Dokuz yaşında Türkçe öğretmenim sayesinde benim için gelmiş geçmiş en büyük hayalbaz ile tanıştım. Jules Verne. Ve o gün bugündür kitapların büyülü dünyasında nefes alıyorum. Ne mutlu! Belki bu sebepten olacak –illa bir unvan seçeceksem- kendime “kitap emekçisi” demeyi uygun görmekteyim.

Bir zaman önce, bir süreliğine kitap tanıtımları yapmıştım edebiyat dergilerine. Aradan uzun zaman geçmiş, özlemişim. Bundan böyle aksisanat bünyesinde periyodik olarak kitap tanıtımları yapacağım. Peki, neden bu işe giriştim, anlatayım.

Uzun yıllar çeşitli kitapevlerinde çalıştım, bir süre önce de bu işi bırakıp yayınevi bünyesinde çalışmaya karar verdim. Hep nitelikli kitapları doğru zamanda güzel insanlara aktarmaya çalıştım, bu işi elbette maddi kazanç sağlamak için yapmadım, yapmayacağım. Şimdi de bu güzel ortamda elimden geldiğince kitap tanıtımları yapacağım. Umarım faydalı olabilir, tanımadığım binlerce çehreyi gülümsetebilirim. Eğer bu dediğimi becerebilirsem kazançların en kıvançlısını tadacağımı gönül rahatlığıyla söyleyeceğim.

Kitaplar beni hiç yanıltmadı bu güne kadar, insana ve doğaya inandıysam hep kitaplar sayesinde olmuştur. Umarım tanıtımını yapacağım kitaplar sizleri yanıltmaz, şimdiden keyifli okumalar dilerim…

Emre Gürkan Kanmaz

 1. Abdullah Ataşçı – Susmak Derdi – Everest Yayınları.

Abdullah Ataşçı’nın yeni öykü kitabı raflardaki yerini alıyor. En son toplu öyküleri yayınlanan öykücümüzün bu kitabında yüzyıllık devirde coğrafyamızın görsel arşivi gözden geçirilmiş durumda. Bu arşivin içinde doğal olarak birbirinden çok farklı insan hikâyelerine odaklanıyoruz. Sade, akıcı bir dile sahip olan Ataşçı katmanlı okuma deneyimini hak ediyor.

2. Suat Derviş – Beni mi? – İthaki Yayınları

İthaki Yayınları Suat Derviş’in hazinesini gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor! Bir novella ve sekiz öyküden oluşan eser doksan beş yıl sonra okuyucusuyla tekrar buluşuyor. Kendine has üslubuyla modern edebiyatın en değerli temsilcilerinden olan Derviş’in yeni baskısını keşfetmek elbette okura düşüyor…

3. John Boyne – Romanovlar’ın Son Evi – Delidolu Yayınları

İrlanda çocuk ve ilk gençlik edebiyatının en etkin temsilcilerinden Boyne bu kez yetişkin okurlarını selamlıyor. Ünlü ailenin hayatına odaklanan yazar ayrıca Ekim Devrimi sonrasında yaşanan politik süreci de incelememize olanak sağlıyor. Nitelikli metinlerin okurları tarafından kaçırılmaması gereken bir eser Romanovlar’ın Son Evi. Delidolu etiketiyle raflarda!

4.E.M. Cioran – Umutsuzluğun Doruklarında – Jaguar Kitap

Dahi bir bilincin ilk dönem yapıtlarından biri olan bu yapıt Jaguar Kitap tarafından özenli bir işçilikle okurlara ulaştırılıyor. Cioran’ın felsefesini etraflıca kavrayabilmek için anahtar niteliği taşıyan yapıt felsefe ile ilgili olmayan okurların bile rahatlıkça tatmin olacağı nitelikte. Varoluşun ve hiçliğin birbirine dolandığı bu çağda Cioran okumak biz okurlara iyi gelecek…

5.Eşref Yener – Döndüğümde Yoktum – Varlık Yayınları

2019 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülünü alan Yener okurunu nihayet selamlıyor! Birçok edebiyat dergisinde ismini gördüğümüz Yener modern Türk Şiiri’nde kendi üslubunu oluşturmak adına emin adımlarla ilerlemeye devam edecek görünüyor. Döndüğümde Yoktum şairin yazın yolculuğundaki en önemli yapıtlarından biri konumunda, Varlık Yayınları’nca raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ