Ayşenur Yazıcı’dan Okuma Önerileri…

Kitap tavsiye etmek zor bir iş. Benim beğendiğim kendi birikim ve meraklarımla ilişkili kitaplardır, bir başkasının beğenmesi için ayni alanlara ilgi duyuyor olması gerek.

Parapsikoloji, teozofi, ezoterizm, antroposofi, hislerin psikolojik oluşumları gibi konular ilgi alanında olanlar bu kitaplardan beslenebilirler diye düşünüyorum. Değilse çöpe giden bir tavsiye olacaktır.
Evren kavrayışının, bilgeliğin kişinin içinde bulunduğunu düşünenlerin; kimim, nereden geldim, neden buradayım sorularının içinde sıkça dolananlara ve nereden başlayacağını bilemeyenlerin ilk merdiven basamağı olacak kitaplardır bunlar.

Ölümden Sonra Neler Oluyor?  – Ergun Candan

Yok olmak, dönüşmek üzerine kafasında sorular olanlara ve öte alemle ilgili temel anlatım arayanlara başlangıç kitabı olarak tavsiye olabilir. 1987 Yılında Metapsişik Tetkikler ve İlmî Araştırmalar Derneği’ne devam ederken ruh ve beden üzerinde anlatılan çoğu veriyi bu kitapta en yalın haliyle 2008’de derlenmiş buldum diyebilirim. Bu konuda temeli olanlar, Ruhselman’ın “İlâhî Nizam ve Kâinat” kitabında bu anlatımların daha bilimsel ifşasını okuyabilirler. Ödenmesi gerekenler, borçlu olunan kişiler, şans diye nitelediklerimiz ve çektiğimiz acılarla ilgili özel kişisel hikayelerle beslenmiş bir kozmik anlatı. Yüzleşmek isteyenlere iyi gelecektr.

Pergamberden Sonra – Lesley Hazleton
Ortadoğu içerisinde yıllarca habercilik yapmış ve tarihe ana kaynaklardan hakim bir kadından, Hz.Muhammed’in ölümünden sonra İslamiyetin sürüklenerek şii ve sünni olarak getirildiği noktayı anlamak isteyenlere olağanüstü detaylarla yazılmış bir hikaye.

Kaynakçaları dönemin din alimlerinin aldığı notlar. Bölgesel ayrışmaların, entrikanın, dinin gerçek mirasından çıkışın ve deformasyonun nasıl yapıldığını merak edenlere, öz bilgi arayanlara çok kıymetli kronolojik anlatım içeriyor. Zamansiz bir kitap.
İslamın geldiği noktayı analiz etmek isteyenlere tavsiye ediyorum.  

Gizli Bilim – Rudolf Steiner
Steiner’in duyuüstü dünyayı, başka bir dünyanın gözetlenmesi gerektiğini göstererek anlattığı araştırma ve ifşalar üzerine 100 yıl öncesinde yazılmış en temel kitaplardan biridir. Araştırmak ve öğrenmek isteyen okuyucuya açık olan gizemleri gösterir. Goethe’nin doğa felsefesinden esinlenerek geliştirdiği – tinsel bilim olarak da adlandırabileceğimiz- bir çeşit dünya ve insan ruhu arasındaki bilgi yolunun üzerine temellenmiş enteresan sorularla ilerleyen bu kitapla meraklılarına, ölümden sonraki yaşamı detaylandırıyor. Mesela yeteneklerin salt kalıtımla açıklanamayacağını kanıtlıyor. Goethe’nin bilimsel yapıtlarının editörlüğünü yapması yazarın derinliğini sizlere anlatabilir. Hem felsefe hem Antropozofik tıp üzerine kafa yoranların temel kitabı olabilecek bir yapıt. Felsefi temeli olmayan okuyucuya da soru işaretleri aktarıyor! (Not: Steiner’in düzenli katkıda bulunduğu ve 1921’de yayınlanmaya başlayan Das Goetheanum dergisi hala hayatta ve internetten ulaşabilirsiniz https://dasgoetheanum.com/

Son Ada Zülfü Livaneli

İsimleri olmayan kahramanların kimliklerindeki hırsı, endişeyi, tasayı kocaman bir ülkeden alıp tantastik şekilde bir adaya yerleştiren  yazar aslında çevrelerinde yaşananların ne kadar okuyucunun hayatıyla da ilintili olduğunu mükemmel şekilde kurguluyor.Bütünün bir parçasının hastalanmasıyla nasıl tamamında hasar oluşuyor çözmek için ve biraz da arka sayfaya dönerek tekrar okuyup ilerleyeceğiniz bir roman. Tehditler insanı değiştirir ama düşüncesini değiştirmez. Eğer yaptığınız her eylemin her adımın, başka hayatları da nasıl dolaylı değiştirdiğini görmek istiyorsanız bu romanla geçmişinizi temize çekebilirsiniz. Ama temizlenir mi bilinmez! Bir Pazar öğleden sonrası okuyup bir çırpıda bitireceğiniz ama kütüphanede her gözünüze çarptığında; her TV tartışma programında mideniz bulanarak yalan söyleyenleri duyduğunuzda içindeki cümleleri hatırlayacağınız bir kitap. Siyasetle ilgilenmeseniz bile!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ