Sait Faik Öykü Ödülü

Sait Faik anısına her yıl yazarın ölüm yıldönümünde bir öykücüye verilen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın yeni sahibi Melisa Kesmez oldu. Kesmez, “Nohut Oda” adlı öykü kitabıyla ödüle değer görüldü.
Doğan Hızlan’ın başkanlığında Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan jüri, ödül gerekçesini şöyle açıkladı:
“Değerli yazar Melisa Kesmez, ‘Nohut Oda’ adlı öykü kitabında insan ilişkilerinin karmaşıklığını, sarıp sarmalayan sıcaklığını ve nefessiz bırakan boğuntusunu telaşsız, duru bir üslupla anlatmayı başarmıştır.”
Melisa Kesmez, dün yapılan ödül törenindeki konuşmasında “İsmimin, öykülerini okuyarak büyüdüğüm, yazı dünyasına hayran olduğum Sait Faik Abasıyanık ile aynı cümlede yan yana gelmiş olması bile müthiş bir mutluluk” dedi.
Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten bu yana Darüşşafaka Cemiyeti’nce veriliyor.
Melisa Kesmez kimdir?
Eylül 1980’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sosyoloji okudu. Bir dönem Londra’da yaşadı. Çeşitli dergi ve gazetelerde edebiyat ve müzik üzerine yazıları ve söyleşileri yayımlandı. Çeviriler yaptı. “Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz”, “Bazen Bahar” ve “Nohut Oda” adlı üç öykü kitabı bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ