Loreena Mckennitt Konseri İçin Geri Sayım Başladı

“Eklektik Kelt” müziğiyle dünya çapında 15 milyona yakın albüm satan Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt Türkiye’de 3 konser verecek.

“Müzikli seyahat yazarı” olarak anılan sanatçı, geçen yıl çıkardığı “Lost Souls” albümünün dünya turnesi kapsamında İstanbul, İzmir ve Ankara’da sahne alacak.

30 yılı aşan kariyerinde “Eklektik Kelt” müziğiyle dünya çapında 15 milyona yakın albüm satan ve “müzikli seyahat yazarı” olarak anılan Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt, uzun bir aranın ardından tekrar Türkiye’de!

Sadece Kuzey ve Güney Amerika’da değil, Avrupa’da ve Avustralya’da da en çok satanlar arasına girmeyi başardığı albümleri ve mistik şarkılarıyla dünya çapında geniş bir kitleye seslenen sanatçı, 2018 yılında yayınladığı “Lost Souls” (Kayıp Ruhlar) albümünün dünya turnesi kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir’de hayranlarıyla buluşacak.

Sanatçının “Lost Souls” albümü Hint-Avrupa kökenli kavimlerden Bedeviler’e uzanan çağdaş fikirlerin zengin ve eklektik bir sunumunu göstermektedir. Nyckelharpa (İsveç halk çalgısı), ud, kanun, Flamenko gitar, vurmalılar gibi çeşitli enstrümanlarla bezeli albümde Loreena McKennitt vokallerin dışında piyano, klavye, akordeon ve arp çalar.

Dört kıtada altın, platin ve multi-platin satış rakamlarına ulaşan Loreena McKennit, büyüleyici kariyeri boyunca aralarında Kanada’nın en önemli müzik ödülü Juno’nun ve Billboard Uluslararası Başarı Ödülü’nün de yer aldığı sayısız ödüle layık görülmüştür. Grammy ödüllerine ise iki kez aday gösterilmiştir.

McKennitt müzikal çalışmalarının yanı sıra 1985’te kurduğu bağımsız plak şirketi Quinlan Road’da pazarlamadan promosyona tüm çalışmaları yürüttüğü şirketiyle müzik endüstrisinde başarılı iş kadını unvanını da kazanarak bu endüstrideki kariyerini de sağlamlaştırmıştır.

Loreena McKennit bugüne kadar yayınladığı 20’nin üzerinde albümle 20 milyona yakın albüm sattı.

Loreena McKennitt kimdir?

Kanadalı şarkıcı ve besteci Loreena McKennitt, profesyonel kariyerinin tüm albümlerinin prodüksiyonunu da yaparak yolun en başından itibaren kendi çizgisini yaratır.

1985 yılında yayınladığı “Elemental” albümüyle çıkışını yapan McKennitt, kariyeri boyunca Brian Hughes, Donald Quan, Hugh Marsh, Caroline Lavelle, Steáfán Hannigan, Rick Lazar, Hossam Ramzay, Annbjørg Lien, Nigel Eaton, Manu Katché, Charlie Jones, Ben Grossman, Jason Hann, Tal Bergman, Tim Landers, Clive Deamer, Ed Henley, Haig Yazdjian, Panos Dimitrakopoulos, Sokratis Sinopoulos ve Georgios Kontogiannis gibi farklı ülkeleriden başarılı müzisyenlerle işbirliği yapar.

2006 sonbaharında yayınlanan yedinci stüdyo albümü “An Ancient Muse” un stüdyo kayıtlarını İngiltere’deki Real World Stüdyoları’nda gerçekleştiren McKennitt, ünlü Katibim (Üsküdar’a Giderken) şarkısından esinlendiği “Sacred Shabbat” ve yoğun ud ve kanun sesleriyle süslü “The Gates of Istanbul” şarkılarına da yer verdi. “Caravanserai” şarkısının single olarak yayınlandığı albümün tanıtım filmi ise Peri Bacaları’nda çekilmiştir. McKennitt bu albümde zaman ve dalgaları aşarak Homer’in Yunanistan’ından Osmanlı İstanbul’una oradan da Haçlılar devri İngiltere’sine uzanmaktadır.

2007 senesinde “Nights from the Alhambra” adını verdiği canlı CD/DVD kaydını yayınlayan Loreena McKennit, Christmas (Noel) şarkılarından oluşan toplama albümü “Midwinter Night’s Dream”i 2008 yılında yayınlar ve 1995 yılında yayınladığı Winter Garden’daki şarkıları dışında yepyeni sekiz şarkıya yer verir.

Loreena McKennit, 30. sanat yılını kutladığı 2014 yılında kariyerinin retrospektifi olarak nitelendirdiği “The Journey So Far” albümünü 2018 yılında da son albümü “Lost Souls”u da hayranlarıyla buluşturdu.

Ödüller

 • The Du Maurier Search for Talent, Finalist Ödülü 1978
 • Kanada’yı En İyi Temsil Eden Sanatçı, UNESCO Paris 1978
 • Kanada’yı En İyi Temsil Eden Sanatçı, Expo Japan 1985
 • Juno Best Roots /Traditional Album / En İyi Geleneksel Albüm Ödülü 1992, The Visit
 • Juno Best Roots / Traditional Album / En İyi Geleneksel Albüm Ödülü 1994,The Mask And Mirror
 • Billboard International Achievement Uluslararası Başarı Ödülü, 1997
 • Bireysel Kategoride, The Stratford Beacon-Herald Garden of Appreciation Ödülü 2002
 • HRH Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Philip adına düzenlenen 50. Yıldönümü Kutlamaları – Ana Sanatçı, Province of Manitoba, 2002
 • Fahri Edebiyat Doktoru Unvanı, Wilfrid Laurier Üniversitesi, 2002
 • Majesteleri Kraliçe 2. Elizabeth’in 50. yıldönümü dolayısıyla Hatıra Madalyası, 2003
 • Manitoba Eyalet Hükümeti Şeref Ödülü, Temmuz 2003
 • Kanada Federal Hükümeti Şeref Ödülü Üyesi, Temmuz 2004
 • Manitoba Üniversitesi Fahri Hukuk Doktoru Unvanı, Haziran 2005
 • Fahri Kanada Elçisi, Hans Christian Andersen 200. Yıl Kutlamaları, Haziran 2005
 • Queens Üniversitesi Fahri Hukuk Doktoru Unvanı, 2005

Sosyal Projeler

 • 1998’de Cook-Rees Denizde Arama ve Deniz Güvenliği Vakfı’nı kurdu. Vakfın deniz güvenliği eğitimi, araştırma ve ülke çapındaki denizde arama ve kurtarma birimlerine destek olma gibi faaliyet ve girişimleri için bugüne kadar 4,000,000 Kanada doları tutarında para toplayan bir bağış kampanyasını yönetti. CR Vakfı için toplanan paranın büyük bir kısmı, Loreena McKennitt’in Live In Paris And Toronto adlı albümünün satışlarından elde edilmiştir.
 • Live In Paris And Toronto’nun Türkiye ve Yunanistan’daki satışlarından elde edilen bağışlar Türk Kızılay’ına (Deprem Yardım Derneği) ve Yunan Kızıl Haçı’na (Deprem Yardım Derneği) verilir.
 • McKennitt 2000 yılında Stratford’daki Falstaff Okulu’nu satın aldı ve 2002 yılında gönüllülük esasına dayanan ve ticari amaç taşımayan, kimi toplum ve aile gruplarına yer ve çeşitli olanaklar sağlayan Falstaff Family Centre’ı kurar.
 • McKennitt ayrıca kültürel, çevresel, tarihi ve sosyal gruplara para bağışlayan bir hayır kurumu olan The Three Oaks Vakfı’nın da kurucusudur.

Loreena McKennitt, son albümü “Lost Souls” ve kariyerinin en özel şarkılarıyla da Türkiye’deki hayranlarına  müzikal bir ziyafet yaşatacak.

Kaçırmayın derim…

Haber: Meltem Kofoğlu

29 Haziran İZMİR – İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu

30 Haziran ANKARA – Congresium Ankara

1 Temmuz İSTANBUL – Volkswagen Arena

www.biletix.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ