Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü Ve Şiir Yarışması

7 Ekim 2015’te aramızdan ayrılan Sennur Sezer anısına Manos Kitap ve Gıda-İş Sendikasının düzenlediği “Sennur Sezer Emek-Direniş Öykü ve Şiir Yarışması”nın dördüncüsü 4 Mayıs 2019 tarihinde öykü ve şiir dalında sonuçlandı.

  Şiir dalında birincilik ödülünü uzun yıllardır hapishanede tutulan şair İlhan Sami ÇOMAK alırken, Jüri Özel Ödülü’ne ise Ayşe Nâlân değer görüldü.

   Öykü dosyalarında ise birincilik ödülü Hüseyin PEKER’in. Aynı dalda  Özlem KESKİN’in dosyası da Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

  İlhami Sami ÇOMAK’ın ‘Geldim Sana’ isimli dosyası; jüri üyeleri  Orhan Alkaya , Nalan Çelik, Şükrü Erbaş, Gülce Başer ve C. Hakkı Zariç  tarafından oy birliği ile kabul edildi. Jüri Özel Ödülü’ne ise ‘Kapsül’ adlı dosyasıyla Ayşe Nâlân uygun görüldü.

  Hüseyin PEKER’in ‘Hasır Lokantası’ isimli dosyası için; Sennur Sezer Şiir Ödülü jüri üyeleri  yaptıkları ortak  açıklamada şunları söyledi: “Hasır Lokantası; geleneksel hikayeciliğin ötesinde modern öykünün yaslandığı, eksiltmeli ancak bir o kadar da yoğunlaşmış anlatım gücünü yakalamış olması, imgelerin zengin ve güçlü kullanımı, bugünün dünyasına ait insanın sesini bulması ve o sese uzam ve bağlam yaratması itibariyle, Adnan Özyalçıner, Ayşegül Tözeren, Jaklin Celik, Sibel Öz ve Ahmet Tulgar’dan oluşan jürimiz tarafından birincilik ödülüne layık görülmüştür.” 

  Açıklamada ayrıca Hüseyin PEKER’in sade bir dille kaleme aldığı öyküleri, basit gibi görünen ancak sadeliğin gücüyle okura vurucu bir dille çarpan özellikleriyle dikkat çekici olarak nitelendirildi.

  Öykü dalında Jüri Özel Ödülü’nü ise güçlü bir öykü dilini ustalıkla ve ironiyle kullanabilen Özlem KESKİN’e ‘Dünya Kaç Kare’ isimli dosyasıyla verildi.

  Ödüller, Sennur Sezer’in doğum günü olan 12 Haziran 2019’da, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde saat 18.00’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ