PSM Caz Festivali’nde Kerem Görsev Trio & Ernie Watts

14 Mayıs 2019 – Turkcell Platinum Sahnesi

Kerem Görsev Trio & Ernie Watts: 21.00

Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman’dan oluşan triosuyla sahnede!

Türkiye caz sahnesinin önde gelen piyanistlerinden Kerem Görsev, müzik hayatına 6 yaşındayken İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda aldığı eğitim ile adım attı.  1994 yılında ilk albümü “Hands and Lips”i yayınlayan sanatçı, 30 yılı aşkın müzik kariyerinde 18 albüm yayınlayarak büyük başarılara imza attı. 2010 yılında yayınladığı ‘Therapy’ albümü, 2011 yılında “Büyük Caz Orkestraları” kategorisinde Grammy aday adayı oldu.

Dünden bugüne albüm kayıtlarını, London Abbey Road, L.A United Records gibi büyük müzik stüdyolarında, Londra Filarmoni, Los Angeles Strings, Prag Filarmoni, St. Petersburg Filarmoni orkestraları gibi dünyaca ünlü orkestralarla birlikte tamamlayan Görsev; Alan Broadbent, Ernie Watts, Joe LaBarbera gibi Grammy ödüllü Caz müzisyenleri ile hem albüm kayıtlarında birlikte çalıştı, hem de Türkiye’de bir çok konser verdi.

Marciac, Umbria, Pescara, Bologna, Vilnius, Liviv gibi uluslararası Caz Festivalleri ile New York, Londra, Kopenhag, Hamburg, ve daha bir çok şehir ve ülkede performans sergileyen sanatçı ülkemizde de yoğun bir konser programı dahilinde çalışmalarını sürdürmekte.

Görsev’e trio performanslarında kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman eşlik ediyor.

Müzik bir hayal kurdurma mekanizmasıdır ve sahne de masal anlatma yeridir. Caz ise müzikal bir pandomimdir. Bu bakımdan, aslında bizim hikayemiz çok daha zor.

Kerem Görsev, 2017

www.zorlupsm.com / Etkinlikler

KEREM GÖRSEV

 1961 İstanbul doğumlu Kerem Görsev, müzik eğitimine 1967 yılında İstanbul Belediye
Konservatuarı’nda başlayıp, 1972 yılından sonra İstanbul Devlet Konservatuarı’nda devam
etti. Caz tutkusu konservatuar yıllarında başlayan Kerem Görsev, ilk albümünün
yayınlanmasına dek, çeşitli Jazz klüplerinde Ed Howard, Rabin Kenyata, Doris Troy, Vinnie
Night, LaVerne Butler, Allan Harris, Clifford Jarvis, Harvey Thompson gibi jazz
müzisyenleriyle çalıştı.

1994 yılında ilk albümü “Hands and Lips”i yayınlayan sanatçı, 30 yılı aşkın müzik kariyerinde 18 albüm yayınlayarak büyük başarılara imza attı. 2010 yılında yayınladığı ‘Therapy’ albümü, 2011 yılında “Büyük Caz Orkestraları” kategorisinde Grammy aday adayı oldu.

Sanatçı dünden bugüne albüm kayıtlarını, London Abbey Road, L.A United Records gibi büyük müzik stüdyolarında, Londra Filarmoni, Los Angeles Strings, Prag Filarmoni, St. Petersburg Filarmoni orkestraları gibi dünyaca ünlü orkestralarla birlikte tamamladı. Alan Broadbent, Ernie Watts, Joe LaBarbera gibi Grammy ödüllü Caz müzisyenleri ile hem albüm kayıtlarında birlikte çalıştı, hem de Türkiye’de bir çok konser ve jazz festivalinde aynı sahneyi paylaştı. 1998 ve 2003 yıllarında New York’da kaydettiği Warm Autumn ve Meeting Point albümlerinde Russell Gunn, Steve Kirby, Alvester Garnett, Marcus Strickland, Eric Revis ve JD Allen ile birlikte çalıştı ve aynı isimlerle Türkiye’de konserler gerçekleştirdi.

Marciac, Umbria, Pescara, Bologna, Vilnius, Liviv, Makedonya, İslamabad, Bakü gibi Uluslararası tanınan Caz Festivalleri ile New York, Londra, Kopenhag, Muenster, Coesfeld, Hamburg, Köln, Stuttgart, İslamabad ve daha bir çok ülkede konser ve organizasyonlarda sahne alarak dünya çapında müzik severlerle buluştu.

Tüm bunlarla beraber, Görsev’in araştırmacı ve yayıncı kişiliği sayesinde 1997 yılından bu yana yaptığı ‘Kerem Görsev’le Caz’ isimli televizyon programı, ve uzun yıllar devam eden radyo programları ile Caz müziğinin Türkiye’de yaygınlaşması ve tanınmasında büyük katkısı oldu.

Görsev’e trio performanslarında kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman eşlik ederken, quartet projesinde saksafonuyla Engin Recepoğulları dahil oluyor. Trio, quartet ve senfonik olarak 3 farklı projesiyle sahne alan Kerem Görsev, ilk albümünden bu yana, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjmanlarına akustik caz müziğinin farklı formatlarını dinleyicileri ile buluştururken, ağırlıklı olarak kendi bestelerinden oluşan repertuvarıyla sahne alarak, dinamik performansı ve yüksek enerjisi ile müzik severlere caz dolu bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.

Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız , davulda Ferit Odman ve saksofonda Engin Recepoğulları’ndan oluşan quartet projesi ile sahne alıyor. 1995 senesinden günümüze kadar 18 albüm kaydı yapan sanatçı, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjmanlarına kadar akustik jazz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri ile paylaştı. New York, St Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul’da yaptığı kayıtlar, ülkemizde caz müziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna ulaşmasını mümkün kıldı. Yurt dışında Pescera, Vilnius, Umbria , Bishkek Jazz ve Marciac Jazz festivali gibi prestijli sahnelerde performans veren Kerem Görsev, ülkemizde de yoğun bir konser programı dahilinde çalışmalarını sürdürmekte. Ünlü müzik televizyonu Mezzo TV kayıtları için bir performans veren Kerem Görsev, uluslararası eleştirmenler tarafından da büyük beğeni kazandı ve Avrupa’da da önemli sahnelerde performans gösterdi. Son albümü

After The Hurricane Mart 2018 sonunda yayınlanan sanatçı, ağırlıklı olarak kendi bestelerinden oluşan bir repertuvarla sahne almaktadır.

ERNİE WATTS

İki grammy ödüllü Ernie Watts müzik sahnesindeki en değişken ve üretken saksafonculardan biridir. Otuzyıldan daha uzun süreli müzik yaşamında Cannonball Adderley’den Frank Zappa’ya kadar beşyüzden fazla albümde unutulmaz ve belirgin soundunu sergilemiştir. Ernie Watts Pat Metheny, Charlie Haden, Theolonious Monk, Blues Brothers Band ve daha birçoklarıyla sahne almıştır. Jazz eğitimi almamasına rağmen annesinin yılbaşı hediyesi olarak ona aldığı pikap ve plak klübü üyeliği ilk kıvılcımı çakar. Plak klübünden edindiği ilk promosyon seçki Miles Dawis’in “Kind of Blue” albümüdür.

Gene Quill, Buddy Rich’s Big Band’ı bırakınca Berkley’de hocalık yapan Tromboncu Phil Wilson’ın önerisiyle Ernie Watts onun yerine geçer. 1966-68 yılları arasında Rich ile birlikte çalışarak dünyayı gezer. Ayrıca bu sürede okulu bırakır. Ardından Los Angeles’a taşınan müzisyen Gerald Wilson ve Oliver Nelson ile çalışmaya başlar. 1969 yılında katıldığı ve Çad, Nijerya, Mali, Senegal, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni kapsayan Afrika turnesinde yerel Afrikalı müzisyenler ile çalma fırsatı bulur.

70’lerde ve 80’lerde Los Angeles’ın yoğun prodüksiyon sahnesine daldı. Kendine has tekniği ile Watts birçok tv şovunda, film müziklerinde, neredeyse tüm erken dönem West Coast Motown sessionlarında ve Aretha Franklin ve Steely Dan gibi pop yıldızları ile sesini duyurdu. 1983 yılında bir film bestecisi olan Michel Colombier Watts için “Nightbird” adında bir orkestral parça yazdı. Bu çalışmanın ilk kez çalındığı Los Angeles’daki “Dorothy Chandler Pavilion” daki galada Charlie Haden Watts ile tanışmak için sahne arkasına geldi. Haden ile tanışması Watts’ın “Haden’s Liberation Orchestra” ve Haden’ın da içinde bulunduğu “Pat Metheney’s Special Quartet” ile sahne almasını sağladı. 80’lerin sonunda Metheney’in grubu ile çıktığı turneler, Sun Ra ve Miles Davis Band (Davis’in son turu) artist için dönüm noktasıdır.

JVC için yaptığı 4 albüm büyük kariyerindeki en iyi çalışmalar arasındadır. Watts bu projelerinde en sevdiği müzisyenden olan Jack DeJohnette, Arturo Sandoval, Kenny Barron, Mulgrew Miller, Eddie Gomez, Jimmy Cobb, ve Marc Whitfield ile çalıştı. Albümler klasik jazz parçalarını ve Watts’ın özgün çalışmalarını kapsar. JVC ile çalıştığı süreç ve kendi şirketi olan “Flying Dolphin”i kurduğu süreç arasında müzisyen arkadaşı Ron Feuer ile bir yan proje olarak “Reflections” adlı albümü yaptı. Saksafon ve piyano için sakin baladlar barındıran bu 2003 düeti, Watts’ın akıcı tonunu da örneklemektedir.

Watts’ın kariyerinin eklektik karışımı, Jazz at the Kennedy Center for Billy Taylor’ı ve Gene Harris ile çıktığı turneleri ve onun son albümünü olan Alley Cats (live at the Jazz Alley in Seattle) da yer almasını da kapsar. 2004 yılında eski arkadaşı Lee Ritenour ile Overtime isimli  DVD için büyük yıldızlardan oluşan grubunun bir üyesi olarak yeniden bir araya geldi. Hemen hemen her yıl Watts kendi quarteti ile Avrupa’yı turlar, Asya’da misafir sanatçı olarak sahne alır ve Güney Amerika ve Avrupa’daki yaz festivallerine katılır. Yetenekli bir eğitmen olarak öğrenci çalışmalarını yöneterek ve senfonideki konuk solistler için orkestral düzenlemeler derleyerek müzik eğitimine kendini adamaya devam etmektedir. Ve hali hazırda yaşadığı Los Angeles’da Ernie Watts Quartet ile arasıra hometown gigler düzenlemektedir.

Kerem Görsev ile Ernie Watts’ın Londra Filarmoni Orkestrası ile yaptığı  ‘Therapy’ albümünün kayıtlarında  başlayan dostluğu günümüze kadar  sürmüştür.

Haber: Meltem Kofoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ