Cazın yıldızları PSM Caz Festivali’nde parlayacak

  • 23 Nisan 2019
  • 548 kez görüntülendi.

Caz severlerin heyecanla beklediği PSM Caz Festivali, efsane isimleri ağırlıyor. John McLaughlin, Bobby McFerrin, Enrico Macias, Terry Riley ve Alan Parsons Live Project, bu yıl 3. kez düzenlenecek uluslararası etkinlikte sahne alacak yıldızlardan sadece birkaçı. Caz çatısı altında; blues, elektronik, world, funk, indie, klasik, pop ve rock müziğin ustalarını buluşturan PSM Caz Festivali, “Her müziğin caz festivali” sloganıyla 25 Nisan–1 Haziran 2019 tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleştirilecek.

Beş hafta sürecek festivalin 25 Nisan’daki açılış performansını gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden kabul edilen John McLaughlin, The 4th Dimension ile gerçekleştirecek. Besteleri tüm dünyada bilinen efsane müzisyen Enrico Macias, 27 Nisan’da Turkcell Sahnesi’ne çıkacak. Büyülü sesiyle tanınan Madeleine Peyroux, 2 Mayıs’ta sevenleriyle buluşacak. Kendini modern halk ozanı olarak tanımlayan, gitarıyla gypsy tınılarını yaratan Estas Tonne, 3 Mayıs’ta sahne alacak. Yine 3 Mayıs’ta 20. yüzyılın yaşayan en önemli bestecilerinden biri kabul edilen Terry Riley oğlu Gyan Riley Touché ile birlikte güçlü performansını sergileyecek.En özgün vokal virtüözlerinden Bobby McFerrin, eski vokal orkestrası Voicestra üyelerinden bir araya gelen yeni grubu Gimme5 ile 6 Mayıs’ta farklı bir konser deneyimi yaşatacak. Caz müziğin Türkiye’deki öncü isimlerinden gitarist Önder Focan, triosuna eklenen Şenova Ülker’in de katılımıyla 8 Mayıs akşamı festivalde yer alacak.

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Serenad Bağcan’ın güçlü sesiyle buluştuğu ‘Fazıl Say Şarkıları ve İzmir Suiti’ Konseri 12 Mayıs’ta dinleyenleri şiirin müziğe dönüşümüne tanık edecek. Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, triosu ve Gramsmy ödüllü usta saksafoncu Ernie Watts ile 14 Mayıs’ta caz tutkunlarıyla buluşacak. Evrim Demirel, Andreas Metzler ve Riccardo Marenghi’nin müziğin usta isimlerini ağırlayacakları yapıları Stanpolites Project, Okay Temiz’le 16 Mayıs akşamında Touché’de olacak. Gitarın ustası John Scofield, 66. yaşını kutlayan son albümünün turnesi kapsamında 18 Mayıs’ta Turkcell Platinum Sahnesi’nde İstanbullu sanatseverlerle buluşacak. Bugüne kadar çok sayıda prestijli ödüle ve 13 Grammy adaylığına adını yazdıran dünyaca ünlü ‘ses sihirbazı’ Alan Parsons, ‘Alan Parsons Live Project’ ile 31 Mayıs’ta Turkcell Sahnesi’ne konuk olacak.

Zorlu PSM’nin tüm alanlarına yayılacak festivalin beş haftalık programında; unutulmayacak konserlerin yanı sıra konsept partiler, değerli konukların katılımıyla gerçekleştirilecek paneller, farklı konseptlerin işleneceği atölyeler, geniş yelpazesiyle plak pazarı, ücretsiz açık hava etkinlikleri, belgesel ve film gösterimleri de yer alacak.

Bilgi: www.murekkephaber.com

Haber: Çağla Göksel Çakır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ