Mercan Dede Ve Jehan Barbur Borusan Müzik Evi’nde

Mercan Dede – Secret Tribe Feat. Jehan Barbur” etkinliği Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşecek. “Secret Tribe” projesinde bu defa Jehan Barbur’u konuk ediyor. Yayımladığı albüm çalışmaları, gerçekleştirdiği işbirlikleri ve çok yönlü sanatçı kimliğiyle dinleyicilerin kalbinde taht kuran Jehan Barbur ve Mercan Dede bu konserde dinleyicilerine çok özel bir gece yaşatacak.

                                                                       ***

Mercan Dede, 1966 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Üniversite yıllarında başlayan ney merakıyla Kubbealtı Cemiyeti’nde ders veren neyzen Ömer Erdoğdular’ın öğrencisi oldu. O yıllarda tasavvufla da ilgilenmeye başlayan müzisyen, tasavvuf müziği ve kültürünün önemli aydınlarından biri olan ve yaşayan en büyük bendir ustası olarak kabul edilen Nezih Uzel’den de bendir ve Türk ritmleri eğitimi aldı. Allen’ın doğu kültürüne olan büyük ilgisi onu ebru sanatıyla tanıştırdı. Bu konuda dersler aldığı büyük ney üstadi
Niyazi Sayın’dan da fazlasıyla etkilenen Allen, 1988 yılında Kanada’ya yerleşti.

 
Kanada’da güzel sanatlar üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlayan Mercan Dede aynı üniversitede başladığı öğretim üyeliğine, müzik çalışmalarının ağırlık kazanması sebebiyle kısa bir süre önce ara verdi. Yaşamını Kanada Motreal’de ve İstanbul’da devam ettirmektedir. O yıldan bu yana değişik Sufi gruplar ile Avrupa, Kanada, ABD ve Türkiye’de müzik çalışmalarına devam eden sanatçı, The University of Saskatchewan’da Profesör David Kaplan ile dünya müziği üzerine çalıştı.

Candan Erçetin’in Fransızca söylediği şarkısı olan Parole, Milord ve Şehir (şarkı) (yalnızca Arapça ilahisini) şarkılarını, Ceza’nın Şeytan ve Âb- ı Nafi şarkılarını besteletmiştir.

Yapımcı olarak da bir çok projede çalışan Allen, Peter Murphy’nin son albümünde yer aldı. Ayrıca Nusrat Fateh Ali Khan’ın prodüktörlerinden biri de olan Real World Şirketi’nin yapımcısı Michael Brooks, Groove A La Turca’nin yaratıcısı ve elektrik bas gitarın ustası Jamaledden Tacuma ve arka arkaya 6 yıl Kanada’nın en iyi emprovizasyon sanatçısı ödülünü alan Hugh March ile ortak çalışmalar gerçekleştirdi.

Ocak 2004’te genç yeteneklerden oluşan bir grup kuran sanatçı, Kültür Bakanlığı’nın Türkiye’yi kültürel alanda dünyada temsil edecek olan “Güldestan Projesi”nin müzik direktörlüğüne getirildi. New York’ta düzenlenen ve 5 kıtadan 16 farklı müzisyen ve grubun katıldığı “GlobalFEST”mmuz ayında Su isimli albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Bu albümde Hugh Marsh, Susheela Raman, Özcan Deniz, Sabahat Akkiraz, Dhafer Youssef, Ceza, Göksel Baktagir gibi ünlü müzisyenlerle birlikte çalışan sanatçı, 2006’da Nefes ve 2007 yılında 800 albümlerini yayınladı.

Allen, Nefes albümüyle, World Music Chart Europe’un (Avrupa Dünya Müziği Listesi) 2006 yılı en iyi 150 albüm sıralamasında ikinci sırada yer almış ve albüm tüm dünyada büyük ses getirmiştir.

                                                           ***

Jehan Barbur, Tam adı Jehan İstiklal Barbur olan şarkıcı, 12 Nisan 1980 tarihinde LübnanBeyrut‘ta doğmuştur. Hıristiyan Arap asıllı Türk şarkıcı-şarkı yazarıdır. Ailesi iç savaş sebebiyle Jehan Barbur henüz 2 yaşındayken Lübnan’dan İskenderun‘a göç etmiştir. Ailesi İskenderun’da yaşamaktadır.

Beyrut’ta doğduktan sonra tüm çocukluğu İskenderun’da geçmiştir. İlk ve orta eğitimini İskenderun’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için1998 yılında Ankara‘ya gitmiştir.

Ankara’da Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde burslu olarak okudu ve 2002 yılında mezun oldu. Üniversite yıllarında amatör olarak tiyatro ve müzik ile ilgilendi.  Bu arada evine amatör bir stüdyo kurdu ve şarkı sözleri yazmaya başladı. Bir arkadaşı aracılığıyla Bülent Ortaçgil ile tanıştı.

Jehan Barbur’un yaptığı demoları dinleyen Bülent Ortaçgil; albüm çıkarması için yüreklendirdi. 2009 yılında ilk albümü olan “Uyan” albümü çıktı.

Jehan Barbur, Asi ve Sır Gibi dizileri için şarkı seslendirdi. Ayrıca Zuhal Olcay‘ın “Aşk’ın Halleri” albümünde yer alan “Şermin” adlı şarkının sözlerini yazmıştır.

2010 yılında gösterime giren Tİ Tiyatronun ‘Ayışığı Tarifesi’ oyununun müziklerini yazmış, yine 2011 yılında Amerika’da geniş bir izleyici kitlesi ile buluşan ‘Covert Affairs’ dizisinin bir bölümünde Jehan Barbur performansı ve şarkısıyla dizide adından sıklıkla söz ettirmiştir

2011 tiyatro sezonu ile seyirci ile buluşan Özen Yula‘nın yazıp yönettiği; Yetkin DikincilerSema KeçikSinan TuzcuTeoman KumbaracıbaşıBeste Bereket ve kendisinin de rol aldığı yarı müzikal bir oyun olan ‘Şems! Unutma!’ oyununun müziklerini bestelemiştir. Bu oyun, 11. Direklerarası Tiyatro Seyirci Ödülleri kapsamında ‘En İyi Özgün Müzik’ dalında birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Aynı zamanda yine “Şems! Unutma!” adlı tiyatro oyunu ile Jehan Barbur 2012 yılında Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde, “En İyi Tiyatro Sahne Müziği” dalında üç adaydan biri olarak gösterilmiştir.

MERCAN DEDE “SECRET TRIBE” FEAT. JEHAN BARBUR

BORUsan müzik evi

4 MAYIS 2019 cumartesi

Saat 21:00

Bilgi: www.borusansanat.com

Haber: Meltem Kofoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ