Osman Bozkurt’a Romanya’dan Ödül

ŞAİR OSMAN BOZKURT’A ROMANYA’DAN ÖDÜL Osman Bozkurt’un şiirleri Romanya’da Romence/Türkçe olarak yayımlandı.
“Şoapta Viselor – Düşlerin Esintisi” adıyla Editura Betta tarafından yayımlanan 146 sayfalık kitapta 38 şiir yer alıyor.  Kitabın sunusunda Romanya Yazarlar Birliğinden Emil Lungeanu’nun Osman Bozkurt’un şiiri üzerine kaleme aldığı “Çılgınlığa Karşı Manifesto” başlıklı bir sunu yazısı da bulunuyor.

Çevirileri Nermin Yusuf ve Nevzat Yusuf Sarıgöl tarafından yapılan kitap “Olt Nehrinin Gökleri” ödülüne değer görüldü.
“Şoapta Viselor – Düşlerin Esintisi” için dört şehirde gerçekleştirilen etkinliklerde Romanyalı eleştirmen ve yazarlardan; Nevzat Yusuf Sarıgöl, Marian Ilie, Eliza Roha, Emil Lungeanu, Ion Barbu Mona Valceanu, eleştirmen Aureliu Goci ve yazar Nelu Barbu, Romen Yazarlar Kurulu Cluj Subesi baskani Irina Petraş ve yardımcısı Doina Cetea ile yazar Hanna Bota, Ion Cristofor ve Ioan-Pavel Azap tarafından değerlendirme konuşmaları yapıldı.

Osman Bozkurt’un değer görüldüğü “Olt Nehrinin Gökleri” ödülü, başında Akademisiyen Mihai Cimpoi’nın bulunduğu 10 dolayında yazar ve eleştirmenden oluşan bir jüri tarafından başarılı görülen yazarlara veriliyor. Bu yıl sekizinci kez verilen ödülün şiir dalına değer görülen Osman Bozkurt, Türkiye’den bu ödüle sahip ilk isim oldu.

Osman Bozkurt, ayrıca Romanya-Türkiye edebiyatları arasında geniş bir köprü açmasından dolayı Rumnica Valcea’nın ünlü yazarı adına kurulan “Dragos Vranceanu Vakfı” tarafından bir ekselans diplomasıyla payelendirildi.

Romence/Türkçe olarak yayımlanan yeni şiir kitabı için bir süredir Romanya’da bulunan Osman Bozkurt, ödüllerini aldıktan sonra kısa bir konuşma yaptı.
Bozkurt, BookFast’e katılmak için geldiği Romanya’da şiir kitabının gördüğü ilgi nedeniyle birkaç etkinliğe katıldığını, daha birkaç etkinliğe de çağrılı olduğunu belirterek duygularını paylaştı: “Rumnika Valcea Kültür Festivali seçici kurulunca ödüle değer görüldüğümü ve bu ödüle hak kazanan ilk Türk Şairi olduğumu burada öğrendim. Bu benim hiç hazırlıklı olmadığım bir durumdu. Çünkü ne ülkemde ne ülkenizde ne de başka bir yerde ödüllü yarışmalara ilke olarak katılmadım. Yarışmalara katılmadığım gibi Sanat Yaprağı Gazetesinin, yarışma dışı verdiği Emek Ödülü Seçici Kurulu dışında kurullarda da yer almadım. Bu nedenle şaşırdım. Ödüllerin, takdir ve özendirme gibi önemli işlevi olduğuna elbette inanıyorum. Ama gerek yerel gerekse uluslararası düzeyde kulisçi yaklaşımlar nedeniyle işin doğasının, yani edebiyatın zarar görmesinden kaygı duyduğum için bu tür girişimlerden uzak durdum. Başvuru almayıp ülkenizde yayımlanan eserleri izleyerek, başında akademisyen Prof. Mihai Cimpoi’nin de yer aldığı on kişilik yazar ve eleştirmenlerden oluşan Seçici Kurul tarafından; bugün ‘Düşlerin Esintisi/ Şoapta Viselor’ adlı kitabımın şiir dalında ödüle değer görülmesinden büyük onur duydum. Hemen belirtmeliyim ki, Rumnica Valcea’lı ünlü yazar adına kurulan ‘Dragos Vranceanu Vakfı’ tarafından; Rumen ve Türk Edebiyatları, dolayısıyla halkları arasında kurulan bağların geliştirilmesine yönelik mütevazı çabalarımın Ekselans Diplomasıyla ödüllendirilmesinden ayrıca kıvanç duydum. Eğer edebiyat, insanın anlama ve anlaşılma etkinliği ise, insanlığın bunu başardığı oranda barış ve mutluluğa yelken açacağına inanıyorum.

Her yazarın ve şairin, asıl ödülünü okurlar vasıtasıyla tarih önünde elde edeceğine kuşku yoktur. Verilen ödüllerin beni bu anlayışla, çok daha sorumlu davranmaya ve çalışmaya yönlendireceğinden emin olmanızı diliyorum. Sizleri içtenlikli duygularla selamlıyor, saygılarımı sunuyorum.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ