Edebiyat ve Psikoloji Atölyesi / Nihan Kaya

Jung Psikolojisi’ne giriş niteliğinde olan bu atölye, sanatı ve edebiyatı Freudyen, Jungçu, Lacancı ve başka birçok teorinin perspektifinde ele alan farklı yaklaşımları tartışacak.

İnsanları yorumlarken, aslında hep kendimizi anlatırız. Peki ya bir sanat eserini, bir edebiyat metnini yorumlarken? Yorumumuzun ne kadarı kendimizle, ne kadarı eserin kendisiyle ilgilidir? Eserin objektif bir değerlendirmesi mümkün olabilir mi? Bir metni okumanın daha “profesyonel” bir yolundan söz edilebilir mi? “Edebiyattan anlamak” nasıl bir anlama gelebilir? “Edebiyattan anlayan” kimse, “edebiyattan anlamayan” kimseye kıyasla neyi bilmekte, neyi daha farklı görmektedir?

5 Nisan Perşembe: 19:30-21:30

Jung Psikolojisi’nin temel ilkeleri nelerdir? Jung’un ve Freud’un sanata bakış açısındaki farklar nelerdir?

Edebiyatçılar neden iyi birer psikolog? Edebiyat okumak, bizi neden ve nasıl daha iyi bir “psikolog” haline getirebilir?

Edebiyatçıların psikolojiye yaklaşımları ve psikoloji teorisyenlerinin edebiyata yaklaşımları arasında nasıl bir ilişkiden söz edilebilir?

12 Nisan Perşembe: 19:30-21:30

Sanatın pratiği, sanatın teorisinden ayrılamaz. Her roman, bir romanın nasıl olması gerektiği düşüncesinin somut ifadesidir. Ama nasıl?

Bir roman yazarı, aynı zamanda bir roman teorisyeni olduğuna göre, roman yazmanın ve roman okumanın ve edebiyat üzerine düşünmenin psikoloji bilimi ile nasıl bir ilgisi olabilir?

Bir sanat eseri üretmenin ne kadarı ilham, ne kadarı disiplindir? Araştırmalar, yaratıcılık süreci ile ilgili bize neler söylemektedirler?

Çocuk arketipi neden yaratıcılığı temsil eder? Bu arketiple nasıl daha güçlü bağlar kurabiliriz?

Bilinç, bilinçaltı ve bilinçdışı kavramlarının sanatsal yaratıcılıkla ilgili olarak sürekli yanlış kullanılmasının ne gibi nedenlerinden söz edebiliriz? Arketiplerin sanatta açığa çıkmasına dair iddiaları nasıl yorumlayabiliriz?

19 Nisan Perşembe : 19:30-21:30

Psikiyatristler ve psikologlar, sanatçılar ve sanat eserlerine dair iddialarında nasıl verileri baz almışlardır?

Yazarı eserinden ayırt etmek mümkün müdür? Okuru okuduğu eserden ayırt etmek mümkün müdür? İddia edildiği gibi, “yazarın psikolojisi” ve “okurun psikolojisi”nden bağımsız bir “metin psikolojisi”nden söz edilebilir mi? Eğer bu mümkünse ve biz de psikolog değilsek, objektif bir “metin psikolojisi”ni nasıl çözümleyeceğiz? Bir psikolog/psikoterapist/psikanalist, analiz ettiği hastayı kendi kişisel yargılarından bağımsız değerlendirebilir mi?

Daha iyi bir psikolog ve daha iyi bir okur olmak, ne demek?

26 Nisan Perşembe: 19:30 – 21:30

Bu atölyede katılımcılara, Katherine Mansfield’in “Bebek Evi” (The Doll’s House) öyküsünün Türkçe çevirisi önceden temin edilecek. Bu öykü üzerinden, psikanalitik edebiyat kuramının metne nasıl uygulanabileceğini inceleyeceğiz.

*Katılımcılar atölyeyi, psikoloji dünyasındaki temel kavramlar ve terimler hakkında bilgi edinmiş olarak tamamlayacaklardır.

 

Program Ücreti: 250 TL + KDV (KDV Oranı %18’dir.)

Program ücretini banka havalesi, EFT ya da Kredi Kartı ile gönderebilirsiniz.  Kredi kartı ödeme seçenekleri için lütfen 0216 348 64 55 ya da 0533 064 01 01 numaralı telefondan iletişime geçiniz.

Eğitimlerimiz öğrencilere %20 indirimlidir.

İthaki Akademi Banka Bilgileri:

Penguen Kitap Kaset Basım Yay. Paz. Tic. Ltd. Şti.

GARANTİ BANKASI KADIKÖY ŞUBESİ ŞUBE KODU 088 – 6293203

TR89 0006 2000 0880 0006 2932 03

Penguen Kitap Kaset Basım Yay. Paz. Tic. Ltd. Şti.

İŞ BANKASI KADIKÖY ŞUBESİ ŞUBE KODU 1187 – 1402697

TR15 0006 4000 0011 1871 4026 97

*Yapacağınız ödemelerde katılımcının adı ve soyadı yer almalıdır. Ayrıca mutlaka katılacağınız eğitimin ismini belirtmeniz gerekmektedir.

**Dekontu mail olarak bilgi@ithakiakademi.com adresine görmenizi rica ederiz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ