Tesak Perşembe Edebiyat Konuşmaları

Tesak Perşembe Edebiyat Konuşmaları

Kasım 2017-Mayıs 2018

Her Perşembe 18:30

TESAK Perşembe Edebiyat Konuşmaları bu sezonun yeni söyleşi dizisi. Her biri alanında uzman akademisyen, yazar, şair, tiyatrocu, felsefeci, editör, çevirmen ve araştırmacıların katılımıyla gerçekleşecek olan söyleşilerde her hafta telif veya yabancı bir edebiyat eseri metin çözümlemesi, açıklama ve yorumlamalarla ele alınacak. Konuşmacıların seçtiği eserler arasında Fatma Aliye Hanım’dan Rimbaud’ya, Behçet Necatigil’denLucretius’a, BertoltBrecht’ten Oktay Rifat’a, Leyla Erbil’den John Berger’a kadar Türk ve dünya edebiyatının usta yazar/şairlerinin eserleri yer alıyor.

 

2017-18 etkinlik sezonunda, Kasım-Mayıs ayları boyunca, her Perşembe saat 18.30’da TESAK’ta edebiyatla buluşacağız.

 

* Ücretsiz giriş kartlarını, etkinlik tarihinden bir hafta önce TESAK Danışma’dan alabilirsiniz.

 

01 Şubat Perşembe 18:30

Selahattin Özpalabıyıklar Editör, çevirmen.

Paul Muldoon: Çağının ve Sonrasının Şairi

 

08 Şubat Perşembe 18:30

Jale Parla Akademisyen, edebiyat araştırmacısı, yazar.

“Saatleri Ayarlama Enstitüsü” Odağında Ahmet Hamdi Tanpınar

 

15 Şubat Perşembe 18:30

Özdemir İnce Şair, yazar, gazeteci.

Şiirde Devrim: A. Bertrand – Lautréamont –Rimbaud

 

22 Şubat Perşembe 18:30

Enis Batur Yazar, şair, yayıncı.

“Yeni Şiirler” Odağında Oktay Rifat

 

SİNEMA VE FELSEFE

TESAK ÇARŞAMBA AKŞAMÜSTÜ SÖYLEŞİLERİ

Maltepe Üniversitesi İşbirliğiyle

    

 * Ücretsiz giriş kartlarını, etkinlik tarihinden bir hafta önce TESAK Danışma’dan alabilirsiniz.

    

 07 Şubat 2018 Çarşamba 18:30

SİNEMA VE FELSEFE

Prof. Dr. İoannaKuçuradi Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü

 

Bu dizinin amacı, bir yandan felsefenin sinemaya -film yapanlara insan durumlarını çerçevelemede- neler kazandırabildiğini; diğer yandansa filmlerin bir felsefi düşünceyi nasıl görüntü haline getirdiğini, dolayısıyla o düşüncenin daha çok insana ulaşabilmesini nasıl sağladığını; yanından geçip göremediğimiz insansal ve insanca durumları görmemize, bunlar üzerinde kafa yormamıza ve ilişkilerimizi sorgulamamıza nasıl yol açabildiğini göstermektir. Bu konuşmada bazı felsefe kavramları ve bazı değerler “Otel Ruanda”, “Ateşkes”, “Schindler’in Listesi”, “Nuremberg Mahkemesi”, “Başkalarının Hayatı” gibi filmlerle görülür hale getirilmeye çalışılacaktır.

 

Etkinlik ücretsizdir.

 

  • 14 Şubat 2018 Çarşamba 18:30

TARKOVSKİ SİNEMASINDA ETİK

Yrd. Doç. Dr. Elif Nuyan Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

 

Sinema dünyasında sanat ve etik kavramları üzerinde en çok düşünen sinemacılardan biri ünlü Rus yönetmen AndreyTarkovski’dir. Sanatta belirleyici olanın dünya görüşü, etik ve düşünsel amaçlar olduğunu düşünen Tarkovski, sinemayı insanlığın ahlaki çöküşüne engel olabilecek bir araç olarak görür. İnsanlığın bir kriz durumunda olduğu çağımızda sinema aracılığıyla insanları kendileriyle yüz yüze getirmeyi amaçlar. Tarkovski’ye göre, sanatçı, insanları kendi insanlık durumuyla yüzleştirmekten sorumludur. Başyapıtlar, etik ideallerin ifade edilme çabasından doğarlar.

 

Etkinlik ücretsizdir.

 

  • 21 Şubat 2018 Çarşamba 18:30

SANAT FELSEFESİ VE SİNEMA SANATI

Prof. Dr. Abdullah Kaygı Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

 

İnsanlar doğuştan mı kötü oluyorlar, yoksa toplumdan etkilenerek mi? Şiddet vahşi insan doğasından mı kaynaklanıyor, toplumun insanlık dışı oluşundan mı? Her şeyin yapaylaştığı, sahteleştiği bir toplumda seçme özgürlüğü olabilir mi? Nasıl olabilir? Sahte olmakla sahici olmak arasındaki fark görülebilir mi? Toplumdaki sahtelikler yüzünden doğan kötülüklerin, aynı toplum tarafından iyileştirilmesi olanaklı mıdır? İnsanları, bir şekilde beyinlerini yıkayarak kötü olmaktan kurtarıp iyi insan yapmak olanaklı mıdır? Bu sorular, bu gibi soruları zorunlu olarak düşündüren “Otomatik Portakal” filmine dayanarak tartışılacaktır.

 

Etkinlik ücretsizdir.

 

  • 28 Şubat 2018 Çarşamba 18:30

SİNEMADA FELSEFE SORUNLARI: ÖMER KAVUR’UN “ANAYURT OTELİ”NE FELSEFEYLE BAKMAK

Prof. Dr. Işık Eren Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü

 

Sanat eserlerine ilişkin değerlendirme çalışmaları, alıcı için çok defa eserin uyandırdığı duyguyu, eleştirmenlerin birçoğu için de esere ilişkin değer yargılarını dile getirmenin ötesine geçememektedir. Ancak bir sanat eserinin değerini kavramak ve göstermek ise insan ve değer bilgisine sahip olmakla mümkündür. Yönetmen Ömer Kavur, önemli edebiyatçılarımızdan Yusuf Atılgan’ın “Anayurt Oteli” romanını sinemaya uyarlamıştır. Bu konuşmada Anayurt Oteli filmine felsefe açısından bakılacak ve felsefenin sanata, özellikle sinemaya sağladıklarına, sinemanın da felsefe problemlerine tuttuğu aynaya işaret etmeye çalışılacaktır.

 

Etkinlik ücretsizdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ