Güven Pamukçu

Güven Pamukçu

1956 yılında Söke’de doğdu. Üniversite okumadı. 1999 yılında oğlu Olay Toprakcan Pamukçu 11 yaşındayken Akköy Kütüphanesi’ni kurdular. 2001’de Kapıkırı Köyü (Heraklia-Muğla); Muzaffer İzgü, aynı yıl Söke’nin Yuvaca Köyüne üçüncü kütüphaneyi açtı. Okul kitaplıklarına katkı sundu. Depremden önce Van’ın köylerine üç bin kitap gönderdi. Akköy ve Yuvaca Köyü sokaklarına şair, yazar, diğer sanat dallarıyla uğraşanların isimlerinin verilmesini sağladı.

2000 yılından bu yana: Akköy, Didim, Söke, İzmir, Adana ve pek çok köyde ulusal, uluslararası boyutu olan sanat- edebiyat buluşmaları, resim sergileri, sinema ve tiyatro günleri tasarlayıp uyguladı. Denenmediğine inandığımız; şiir, öykü, romanın bugünü, geleceği temalı “Kapalı Oturum”lar düzenledi. 2008 yılında kalabalık bir “ Şairkadın” katılımıyla hâlâ dünyada denenmediğini gördüğümüz “Barışİçin ŞairkadınlarBuluşması”nı dönemin TYS Başkanı EnverErcan’la Didim, Akbük, Akköy köy, kasabalarına yayarak gerçekleştirdi.

DidimDe Bir İngiliz, Akbük Şiir GeziÇeviri, Söke Öykü Roman, Akköy dergilerini eşzamanlı çıkardı.

Dergilerinde belki de dünyada ilk kez konuk editör ve dergi içinde kendi dergilerini çıkaran arkadaşlarıyla çalıştı.

2014 yılında Akköy Şiir Yazı Çeviri Evi’ni kurdu.

*Şubat 2017’de: “Kuş Bir Cümledir Uçarken” adlı anlatı /öykü kitabı (Nisan 2017’de 2. Baskı) Komşu Yayınları, Sıcak Nal serisinden çıktı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ