Bâki Ayhan T.

Bâki Ayhan T.

 1969’da Adana’da doğdu. Ortaokul ve lise yıllarında Adana Sıtmagücü Kulübü Genç Takımında futbol oynadı, atletizmde dereceler yaptı. Marmara Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Üniversite yıllarını ve 1990’ları hayata ve yazıya derin temaslarla geçirdi. Yeni bir kuşağın şekillendiği 1997-2004 yılları arasında şiir dergisi Budala’yı (27 sayı) çıkardı. Dönemin genç şiirinin nabzını tutan bu dergide 2003 yılı sonlarında “Soylu Yenilikçi Şiir” başlıklı manifestoyu yayımladı. Milliyet Sanat, Hürriyet Gösteri, Virgül, kitap-lık, Yasakmeyve, Mühür, Özgür Edebiyat gibi dergilerde sürekli olarak yazdı. 2006-2011 arasında Yapı Kredi Yayınları Şiir Yıllığı’nı hazırladı.

Poetik meselelere yenilikçi çağrışımlarla bakmayı isteyen, popülerlikten şiddetle kaçan, sezginin gücüne inanan bir şair. Kendisini iflah olmaz bir modernist olarak tanımlıyor, yazı ve söyleşilerinde, postmodern yönelişlerin edebiyatta yarattığı derinlik kaybı ve buharlaşmaya eleştiriler yöneltiyor. Kent hayatının çeşitli görünümleri, bir flâneur izlenimciliği ve imgeler yoluyla onun şiirinde ana izlekleri oluşturuyor.

Şiirleri Baudelaire’in, Shakespeare ve Coleridge’in, Ömer Hayyam’ın, Lorca’nın, Goethe ve Rilke’nin, Puşkin ve Mayakovski’nin diline çevrildi.

MÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde “Modern Türk Şiiri, Türk Romanında Anlatım Teknikleri, Biyografik Okumalar, Yazılı Anlatım Teknikleri, Metin İnceleme Yöntemleri, Batı Edebiyatında Akımlar” gibi dersler veriyor. Yeditepe, Mimar Sinan ve 29 Mayıs Üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak Modern Türk Şiiri anlatıyor.

Akademik çalışmalarında Bâki Asiltürk imzasını kullanıyor.

Şiir kitapları

Hileli Anılar Terazisi, Can Yay., İstanbul 2001

Uzak Zamana Övgü, Can Yay., İstanbul 2003

Fırtınaya Hazırlık, YKY, İstanbul 2006

Kopuk, YKY, İstanbul 2011

Bilet Geçmez Gemisi, YKY, İstanbul 2015

Hayat ve Hayal Müzesi: Toplu Şiirler, YKY, İstanbul 2015

Düzyazı kitaplarından bazıları

Budala Kitabı: Budala Dergisinden Seçilenler, Budala Yay., İstanbul 2004

1980 Kuşağı Türk Şiirinin Poetikası, Toroslu Yay., İstanbul 2006

Reşat Nuri Güntekin’in Romanlarında Hastalık, İkaros Yay., İstanbul 2009

Hilesiz Terazi (Şiir yazıları), YKY, İstanbul 2006 (1. Baskı 2006, 3. baskı: 2014)

Yazılı Anlatım: Metin İnceleme ve Oluşturma, İkaros Yay., İstanbul 2011

Kırmızı Kalem Kutusu: Hayata ve Edebiyata Dair Notlar, Mühür Kit., İstanbul 2014

Edip Cansever’in Poetikası, İkaros Yay., İstanbul 2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ