Tunca Çaylant

Bandırma’da doğdu. Anne adı Kadriye, baba adı Ergun. Asıl adı Osman Tunca Çaylant olan şair ismini doğumundan üç ay önce vefat eden dedesinden aldı. Bandırma Evyapan İlkokulu’nda ilköğrenimini gördü. Bandırma Kız Meslek Lisesi’nde “anaokulu bölümü”nde iki yıl eğitim aldıktan sonra Bandırma Anadolu Lisesi’nde ortaöğremini gördü. 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nden mezun oldu. 2005-2011 yılları arasında bilgi sistemleri denetçiliği yaptı. 2011 yılında istifa etti. İstifa ettikten sonra yazı yazmanın imkânları dahilinde geçimini farklı yollardan sağlamayı denedi. Serbest çevirmen ve editör olarak çalışıyor.

İlk şiiri 2006 yılında, Altay Öktem’in  yayına hazırladığı, Yüxexes dergisinin bünyesinde çıkan “Karakalem” ekinde yayımlandı. Daha sonra tek başına dergi olarak devam eden Karakalem’in 1. ve 2. sayısında da şiirlerine yer verildi. 2015 yılının Mart ayında Komşu Yayınevi-Yasakmeyve’den Araftar isimli ilk şiir kitabı yayımlandı. Diri Ozanlar Derneği ve Çevrimdışı İstanbul dergilerinde de şiirleri yayımlanan şaire ayrıca Kara Şiir Antolojisi’nde de yer verildi. 2017 yılının Mayıs ayında Çevrimdışı İstanbul Uluslararası Şiir Festivali için İstanbul’a gelen İsveçli şair Anna Axfors ile şiire ve yazıya bakışı hakkında söyleşi yaptı.

Şiirlerinde ülkenin, dünyanın kalabalıklığına rağmen hissettiğimiz çaresiz yalnızlığımıza, herkesin taraftar olduğu bir coğrafyada yaşamanın imkânlarına, amaçsızlığımıza değinir.

Kitapları:

  • Araftar, Yasakmeyve, İstanbul, 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ