Neslihan Yalman

NESLİHAN YALMAN

Ankara’da doğdu. Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji bölümünde bir yıl eğitim aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Dramatik Yazarlık bölümünü birincilikle bitirdi. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Halkbilimi ana bilim dalında yüksek lisans yaptı. Editör, redaktör, metin yazarı olarak serbest çalıştı. İzmir’de yaşamaya devam eden şair Alsancak Film Atölyesi’nde sanat eğitmenliği yapmaktadır.

İlk şiiri 2000 yılında Varlık dergisinde yayımlandı. ’10. Köy: Teyatora’ adlı filmin senaryosunu yazdı. Yaşama Tutuna(maya)nlar Çadırı adlı kısa oyunu 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi kapsamında düzenlenen Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması’nda ödül almıştır.

Türkiye’de ve dünyada yaşananlar, kadınların varoluş krizleri ve çabaları, sanatın isyancı ruhu, kırılganlıklar, yanlış anlaşılmalar, aşk, erotizm gibi bir çok faktör şiirini etkiledi. Kadınlık üzerine her türlü durumu şiirinde kullandı. Kadınlıkla ilgili tabu sayılan konular, cinsellik, regl sancısı, vajinal ve hormonal etkiler, aşk ve güç savaşları şiirini belirleyen ana çizgilerdir. Bunun ötesinde Dionysiak bir etkiyle melankoli ve isyan, yerini direnişe, coşkuya ve umuda bırakır. Şiiri Özlüyorum dergisinin 78. sayısında kadın pedine yazdığı şiiri ile farkındalık yaratmak istedi.

Şiirleri Varlık, Yasakmeyve, Şiiri Özlüyorum, Berfin Bahar, Lacivert, Peyniraltı Edebiyat, Hayal gibi birçok dergide yer aldı. 

Kitapları:

  • İncinme Hâlleri, Kanguru Yayınları, İzmir, 2013 (Şiir)
  • Türkiye: Ne Yaşanabilir Ne Terk Edilebilir, Artshop Yayıncılık, İstanbul, 2013 (Deneme)
  • A’m’aerkil, Şiirden Yayıncılık, İstanbul, 2014 (Şiir)
  • Tunç Gammaz, Yasakmeyve, İstanbul, 2015 (Şiir)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ