Mustafa Özturanlı

MUSTAFA ÖZTURANLI

İzmir’de doğdu. Babası Mehmet İskender Özturanlı, annesi Tülin Özturanlı’dır. İlk öğrenimini Gazi İlkokulu ve Alsancak Ortaokulu’nda tamamladıktan sonra İzmir Atatürk Lisesi’nde okudu. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni birinci sınıfta bıraktıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim almaya başladı. Ancak bu bölümden de mezun olamadı, ikinci sınıfta bıraktı. Şair yılın altı ayını İzmir’in Bostanlı ilçesinde, altı ayını da Foça’da geçirmektedir.

Şiir yazmaya 1976 yılında Bülent Ecevit’e, Süleyman Demirel’e ve Necmettin Erbakan’a yazdığı taşlamalarla başlamıştır. İlk şiiri Yarın Sanat Edebiyat Dergisi‘nin 17. sayısında (1983, Ocak) yayımlanmıştır. Şiirleri, öyküleri, yazıları ve söyleşileri YarınAnkara SanatÇağdaş Türk DiliTemmuzMavi DerinlikEylülAyrımCazkedisiYasakmeyveVarlıkDeliler Teknesi gibi birçok dergide yayımlanmıştır. İlk şiir kitabı Yasavul 1986 yılının Haziran ayında İzmir’de Sanat-Koop Yayınları tarafından yayımlandı.

Şiirlerinde esas olarak insanı, ülkeyi, hayatı, boyun eğmemeyi, ayrıntıyı işler. Deniz, iskeleler, martılar, balıklar ve en çok da doğduğu ve yaşadığı şehir olan İzmir kitaplarında yoğun bir şekilde tasvir edilmiştir.

Kitapları:

  • Yasavul, Sanat-Koop Yayınları, İzmir, 1986 (Şiir)
  • Gözetimevi, BDS Yayınları, İstanbul, 1988 (Şiirsel Anlatı)
  • En İyisi Güvercin, Gölge Yayınları, İstanbul, 1991 (Şiir)
  • Dalgın Çocuklar Aranıyor Aşka, Etki Yayınevi, İzmir, 1994 (Şiir)
  • Kerteriz vbg. vbg. vbg., Yasakmeyve, İstanbul, 2016 (Şiir)
  • Kurşunkalem Nüsha, Yasakmeyve, İstanbul, 2016 (Şiir)
  • Dörtçeker, Yasakmeyve, İstanbul, 2016 (Şiir)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ